"Dotknij cierpienia Syryjczyków" - ruszyła akcja edukacyjna Caritas Polska

"Dotknij cierpienia Syryjczyków" - ruszyła akcja edukacyjna Caritas Polska
(fot. PAP/EPA/Nabil Mounzer)
KAI / kw

Caritas Polska rozpoczęła cykl spotkań z lokalnymi społecznościami w całej Polsce pod hasłem "Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii".

Kampania będzie przybliżać dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny. Inauguracja projektu odbyła się 10 marca w podziemiach katedry św. Floriana w Warszawie.

W programie spotkania znalazła się prelekcja Sylwii Hazboun, koordynatorki projektów zagranicznych w Caritas Polska, na temat obecnej sytuacji w regionie, a także świadectwo Farida Aboujrad, naocznego świadka dramatu w Syrii oraz degustacja syryjskiej kawy.

- Ekonomia wojny jest bezwzględna i niesie takie samo spustoszenie jak spadające bomby i pociski - powiedziała Sylwia Hazboun, ekspert Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu, podczas spotkania. - Zniszczenia wojenne w Syrii uniemożliwiają zaspokajanie podstawowych potrzeb. Ceny w stosunku do cen sprzed wojny wzrosły o 800 procent - zaznaczyła.

Kiedy wojenny kurz opada, opadają też emocje. Świat przestaje interesować się wydarzeniami w kraju, przez który przeszły zniszczenie i śmierć. Wydaje się, że wszystko ucichło i można wrócić do swoich spraw. Tymczasem z pomocy Syrii wycofało się już wiele organizacji międzynarodowych, które miały przewidziane środki wsparcia tylko na czas najcięższych walk. Dramat Syryjczyków jednak się nie skończył, oni zostali ze swoją tragedią, skazani na wojnę, biedę, cierpienie i bezsilność.

DEON.PL POLECA

Jedną z niewielu organizacji, jaka została z Syryjczykami i która niesie im pomoc, jest Caritas Polska, która czerpie swoją siłę z ofiarności ludzi dobrej woli w ramach programu "Rodzina Rodzinie".

― Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu poprzez m.in. oryginalne eksponaty przywiezione z Syrii. Mocnym akcentem spotkań będą unikalne materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― mówi Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas Polska, koordynator projektu.

- Słyszeliśmy, jak Bóg woła do nas, Syryjczyków: "Zostańcie na swojej ziemi, niezależnie od warunków, ufajcie, że Ja Jestem!". Caritas Polska daje nam szansę, żebyśmy mogli zostać w Syrii i zbudować chrześcijański ład - mówi natomiast Freddy Jousef, pracownik Hope Center, ośrodka pomocowego w Aleppo.

Po spotkaniu można było zabrać książkę-cegiełkę "Nadchodzi poranek" Ibrahima Alsabagha, z której dochód trafi na rzecz programu "Rodzina Rodzinie". Wkrótce kolejne spotkania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dotknij cierpienia Syryjczyków" - ruszyła akcja edukacyjna Caritas Polska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.