Syria: 20 bojowników prorządowych zginęło w prowincji Hama

Syria: 20 bojowników prorządowych zginęło w prowincji Hama
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Co najmniej 20 członków syryjskich oddziałów prorządowych zostało zabitych w niedzielę w wyniku samobójczego ataku przeprowadzonego przez bojowników z ugrupowania powiązanego z Al-Kaidą, podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR).

Do ataku doszło w niedzielę o świcie w pobliżu wioski Masasina w północnej części prowincji Hama, tuż przy granicy z prowincją Idlib.

Tereny te, na mocy zawartego we wrześniu zeszłego roku porozumienia między Rosją a Turcją, teoretycznie stanowią strefę zdemilitaryzowaną, ale zawieszenie broni jest tam notorycznie łamane. Według danych SOHR, od tego czasu na terenach strefy zdemilitaryzowanej zabite zostało co najmniej 353 osoby, z czego prawie połowa to cywile, jednak niedzielny atak był najkrwawszym tego typu zdarzeniem od sześciu miesięcy.

Atak został przeprowadzony przez pięciu bojowników Ansar al-Tawhid, ugrupowania powiązanego z Al-Kaidą. Jak podaje SOHR, wszyscy napastnicy zostali zabici.

Większość prowincji Idlib i sąsiednich terenów w prowincji Aleppo i Hama kontroluje Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), organizacja zdominowana przez byłą syryjską filię Al-Kaidy. To zarazem ostatnie tereny będące pod kontrolą rebeliantów i dżihadystów syryjskich wywodzących się z Wolnej Armii Syryjskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syria: 20 bojowników prorządowych zginęło w prowincji Hama
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.