Droga krzyżowa w pierwszy piątek Wielkiego Postu wspólnie ze zranionymi w Kościele

Droga krzyżowa w pierwszy piątek Wielkiego Postu wspólnie ze zranionymi w Kościele
fot. Kinga Cichewicz / Unsplash
KAI / pk

Przygotowane na ten rok rozważania Drogi Krzyżowej pokazują, że są osoby i instytucje, które biorą na siebie "odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy" i bardzo konkretnie towarzyszą zranionym. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich jest wezwaniem dla wszystkich w Kościele, by budować wspólnotę ze Zranionymi.

"Jeśli w przeszłości sposobem reakcji mogło stać się zaniedbanie, to dzisiaj chcemy, aby solidarność, pojmowana w swym najgłębszym i wymagającym znaczeniu, stała się naszym sposobem tworzenia obecnej i przyszłej historii" - te słowa papieża Franciszka z Listu do Ludu Bożego stanowią wprowadzenie do rozważań Drogi Krzyżowej, przygotowanej na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający 19 lutego. Autorami rozważań dwóch stacji są osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego. Pozostałe stacje zostały przygotowane przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone.

"Wspólnota ze Zranionymi" takie hasło towarzyszy w tym roku obchodom Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jak podkreśla delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, "skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła". Przygotowane na ten rok rozważania Drogi Krzyżowej pokazują, że są osoby i instytucje, które biorą na siebie "odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy" i bardzo konkretnie towarzyszą zranionym. Ich doświadczenie pracy z pokrzywdzonymi, wrażliwość na ból wykorzystanych seksualnie wyraźnie przebija się w tych rozważaniach" - zauważa ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Pracownik sądu kościelnego, diecezjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, przedstawiciele Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla Osób Zranionych w Kościele z siedzibą w Poznaniu i Centrum Ochrony Dziecka czy Inicjatywy "Zranieni w Kościele" - to niektórzy z autorów rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej na pierwszy piątek Wielkiego Postu. Opracowane przez nich teksty są modlitwą o "serca wrażliwe na krzyk naszych skrzywdzonych braci i sióstr", zachętą, by z odwagą "podnosić tych, których przytłacza krzyż bolesnych doświadczeń", "z delikatnością i wdzięcznością słuchać tych, którzy żyją z traumą wykorzystania seksualnego - pogłębianą jeszcze bardziej niedowierzaniem w to, czego doświadczyli oraz bagatelizowaniem ich ran".

Tekst rozważań Drogi Krzyżowej na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, a także inne materiały duszpasterskie (m.in. modlitwa wiernych, propozycja kazania, rozważania różańcowe) zostały udostępnione na nowo powstałej stronie wspolnotazezranionymi.pl.

DEON.PL POLECA

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich - ustanowiony w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka - obchodzony jest w Polsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Droga krzyżowa w pierwszy piątek Wielkiego Postu wspólnie ze zranionymi w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.