Inicjatywa „Zranieni w Kościele” przekazała swoje rekomendacje Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” przekazała swoje rekomendacje Państwowej Komisji ds. Pedofilii
(fot. Piron Guillaume / Unsplash)
KAI / kk

„Wyraziliśmy pragnienie i oczekiwanie, żeby działania Państwowej Komisji ds. pedofilii w sposób jednoznaczny służyły jej ustawowym celom, czyli ochronie czci, praw i godności osób skrzywdzonych przemocą seksualną” – powiedzieli przedstawiciele Inicjatywy „Zranieni w Kościele” 14 grudnia 2020 r. po spotkaniu z Państwową Komisją do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Komisji – zwanej potocznie Państwową Komisją ds. Pedofilii – w ramach cyklu spotkań z przedstawicielami środowisk i instytucji, których działania wspierają osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw seksualnych. Wcześniej Komisja spotkała się z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim (1 grudnia br.).

„Chcemy być rzecznikami praw ofiar” – stwierdził podczas spotkania przewodniczący Komisji dr hab. Błażej Kmieciak. Podkreślił również, że Inicjatywa „Zranieni w Kościele” jest pierwszą organizacją, z którą Komisja się spotyka. Jest to wyraz uznania dla tej formy działalności świeckich katolików.

Ze strony Inicjatywy „Zranieni w Kościele” w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele trzech instytucji, które prawie dwa lata temu utworzyły telefon zaufania 800 280 900 i środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła: dr Barbara Smolińska (Fundacja Pomocy Psychologicznej „Pracownia Dialogu”), Jakub Kiersnowski (Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie), Zbigniew Nosowski (Laboratorium „Więzi”) oraz Katarzyna Sroczyńska, asystentka osób zranionych. Podczas dwugodzinnego spotkania omówiono historię Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, sposób jej działania od marca 2019 r., doświadczenia, owoce i wnioski wypływające z bliskiego zaufanego kontaktu z osobami skrzywdzonymi.

Przedstawiciele Inicjatywy przekazali wszystkim członkom Komisji rekomendacje, jakie zostały opracowane na podsumowanie pierwszego roku działalności. – Rekomendacje to owoc naszych doświadczeń towarzyszenia osobom skrzywdzonym przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła. Tworząc środowisko wsparcia dla osób zranionych, chcemy także, wtedy, gdy to potrzebne, być ich głosem – mówił Jakub Kiersnowski.

DEON.PL POLECA

Szefowa zespołu psychoterapeutów odbierających telefony, Barbara Smolińska, podkreśliła wagę, jaką Inicjatywa „Zranieni w Kościele” przywiązuje do zasad anonimowości i dyskrecji. – Jako telefon wsparcia mamy przede wszystkim słuchać oraz w odpowiedzi zaoferować pomoc odpowiednią do sytuacji i potrzeb danej osoby – wyjaśniała.

Dalsze działania prowadzi asystentka osób zranionych, pilotująca te osoby, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnego wsparcia prawnego, psychologicznego lub duchowego. Pełniąca tę funkcję Katarzyna Sroczyńska opowiadała członkom Komisji o delikatności i wrażliwości osób pokrzywdzonych.

W trakcie spotkania przedstawiciele Inicjatywy „Zranieni w Kościele” przedstawiali wysokie oczekiwania społeczne wobec działań tego wysokiego państwowego organu, dotyczące m.in. ich zakresu, transparentności i komunikatywności. Z kolei członkowie Państwowej Komisji wskazywali na ustawowe ograniczenia jej działalności. Zbigniew Nosowski podkreślił natomiast znaczenie ustawowego sformułowania, że Komisja powstała, „mając na względzie ich [osób poszkodowanych] ból, poczucie osamotnienia oraz traumatyczne przeżycia, które oddziałują również w ich dorosłym życiu; uwzględniając powinność uczynienia zadość społecznemu poczuciu sprawiedliwości; jako wyraz przekonania, że żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej i obyczajności dzieci mimo upływu lat nie mogą być chronione tajemnicą ani nie mogą ulec zapomnieniu”. – Jako przedstawiciele Inicjatywy „Zranieni w Kościele” i jako obywatele RP oczekujemy ze strony Komisji stanowczości i konkretnych działań w tym właśnie duchu, także w odniesieniu do niewyjaśnionych spraw z przeszłości – stwierdził dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”.

***

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła.

Dyżury telefoniczne pełnione są regularnie w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00 przez odpowiednio przygotowane osoby. Rozmowy prowadzone są anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.

Telefon 0 800 280 900 przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Więcej informacji na stronie https://zranieni.info

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” przekazała swoje rekomendacje Państwowej Komisji ds. Pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.