Duszpasterz kierowców: chrześcijanami jesteśmy również na drodze

Duszpasterz kierowców: chrześcijanami jesteśmy również na drodze
pl.depositphotos.com
deon.pl/ duszpasterstwokierowcow.pl/dm

- Chrześcijanami jesteśmy również na drodze. Łamanie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy, czyli narażenie własnego i innych bezpieczeństwa czy nawet życia, jest grzechem - mówi ksiądz Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców. Dziś obchodzimy XV Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców.

- Chodzi o to, żeby pamiętać, że dekalog obowiązuje kierowców również na drodze - mówi ks. Midura. - Wielu ludzi zapomina, że bycie chrześcijaninem i bezpieczne zachowanie się na drodze to jedna rzeczywistość. To nie są dwa różne światy - przypomina.

Głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze” przypomina o praktyce dobrych postaw na drodze, zachowań, a także wzajemnej modlitwy wśród kierowców.

„Przyzywajmy orędownictwa św. Krzysztofa, patrona podróżnych i kierowców, ale też pamiętajmy o tym, że chrześcijanin siadając za kierownicę zawsze jest trzeźwy, powinien się kierować miłością na drodze. Sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego” – czytamy na stronie duszpasterstwa.

Ksiądz Midura zachęca kierowców do zapoznania się z „Dekalogiem kierowców”, który został stworzony w 2001 roku przez Duszpasterstwo Kierowców. Jak dodaje, przyczynił się on w dużym stopniu do zwiększenia wśród wierzących świadomości tego, z czym wiąże się bycie kierowcą.

- Właśnie dzięki Dekalogowi, który jest zmieszczony na stronach naszego duszpasterstwa, przypominamy kierowcom, że łamanie zasad ruchu drogowego, to łamanie przykazań Bożych. Z własnej posługi duszpasterskiej wiem, że przyczynił się on do zwiększenia świadomości odnośnie bezpiecznej jazdy u kierowców  - mówi ks. MIdura. 

- To co cieszy, to fakt, ze coraz więcej osób spowiada się z nieodpowiedzialnego zachowania na drogach - dodaje duszpasterz kierowców.

Dekalog kierowcy:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze!
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi!
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować!
  4. Szanuj pieszych!
  5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy!
  6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny!
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości!
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze!
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej policji!

Wg przygotowanego przez  Komendę Główną Policji rocznego raportu wypadków drogowych w Polsce w 2020 r. zgłoszono 23540 wypadków drogowych, 2491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26463 osoby.

 Jednym z najbardziej widocznych naruszeń bezpieczeństwa, prowadzących do wypadków i nieszczęść na drogach, jest przekraczanie dozwolonej prędkości, brawura, jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Duszpasterz kierowców: chrześcijanami jesteśmy również na drodze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.