Duszpasterz kierowców: chrześcijanami jesteśmy również na drodze

Duszpasterz kierowców: chrześcijanami jesteśmy również na drodze
pl.depositphotos.com
4 miesiące temu
deon.pl/ duszpasterstwokierowcow.pl/dm

- Chrześcijanami jesteśmy również na drodze. Łamanie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy, czyli narażenie własnego i innych bezpieczeństwa czy nawet życia, jest grzechem - mówi ksiądz Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców. Dziś obchodzimy XV Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców.

- Chodzi o to, żeby pamiętać, że dekalog obowiązuje kierowców również na drodze - mówi ks. Midura. - Wielu ludzi zapomina, że bycie chrześcijaninem i bezpieczne zachowanie się na drodze to jedna rzeczywistość. To nie są dwa różne światy - przypomina.

Głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze” przypomina o praktyce dobrych postaw na drodze, zachowań, a także wzajemnej modlitwy wśród kierowców.

„Przyzywajmy orędownictwa św. Krzysztofa, patrona podróżnych i kierowców, ale też pamiętajmy o tym, że chrześcijanin siadając za kierownicę zawsze jest trzeźwy, powinien się kierować miłością na drodze. Sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego” – czytamy na stronie duszpasterstwa.

Ksiądz Midura zachęca kierowców do zapoznania się z „Dekalogiem kierowców”, który został stworzony w 2001 roku przez Duszpasterstwo Kierowców. Jak dodaje, przyczynił się on w dużym stopniu do zwiększenia wśród wierzących świadomości tego, z czym wiąże się bycie kierowcą.

- Właśnie dzięki Dekalogowi, który jest zmieszczony na stronach naszego duszpasterstwa, przypominamy kierowcom, że łamanie zasad ruchu drogowego, to łamanie przykazań Bożych. Z własnej posługi duszpasterskiej wiem, że przyczynił się on do zwiększenia świadomości odnośnie bezpiecznej jazdy u kierowców  - mówi ks. MIdura. 

- To co cieszy, to fakt, ze coraz więcej osób spowiada się z nieodpowiedzialnego zachowania na drogach - dodaje duszpasterz kierowców.

Dekalog kierowcy:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze!
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi!
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować!
  4. Szanuj pieszych!
  5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy!
  6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny!
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości!
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze!
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej policji!

Wg przygotowanego przez  Komendę Główną Policji rocznego raportu wypadków drogowych w Polsce w 2020 r. zgłoszono 23540 wypadków drogowych, 2491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26463 osoby.

 Jednym z najbardziej widocznych naruszeń bezpieczeństwa, prowadzących do wypadków i nieszczęść na drogach, jest przekraczanie dozwolonej prędkości, brawura, jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Duszpasterz kierowców: chrześcijanami jesteśmy również na drodze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.