Dwa starożytne patriarchaty osiągnęły porozumienie. Przywrócona zostanie jedność eucharystyczna

Dwa starożytne patriarchaty osiągnęły porozumienie. Przywrócona zostanie jedność eucharystyczna
(fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI)
KAI / kw

Grecki prawosławny portal informacyjny Romfea podał 20 kwietnia, że dwa starożytne Patriarchaty - Antiocheński i Jerozolimski osiągnęły porozumienie w sprawie jurysdykcji nad wspólnotą wiernych w Katarze na Półwyspie Arabskim. Spór o jurysdykcję nad tym obszarem ciągnął się ponad 6 lat i dotychczas żadna ze stron nie chciała ustąpić.

Według portalu podczas spotkania w Nikozji 18 bm. (którego jednym z głównych zagadnień była sytuacja w prawosławiu ukraińskim) obaj patriarchowie: antiocheński Jan X i jerozolimski Teofil III po długiej rozmowie uzgodnili, że ten drugi odwoła z Kataru wysłanego tam wcześniej arcybiskupa Makarego. Omówiono również sprawę zmiany tytułu hierarchy, co powinno ostatecznie położyć kres całej sprawie.

Konflikt między obu patriarchatami, mającymi korzenie apostolskie, rozpoczął się w marcu 2013, gdy Kościół jerozolimski utworzył własne arcybiskupstwo katarskie i powołał archimandrytę Makarego na jego zwierzchnika, obdarzając go tytułem arcybiskupa katarskiego i udzielając mu wkrótce sakry.

Wywołało to ostry sprzeciw Antiochii, według której cały Półwysep Arabski należy do jej jurysdykcji jako część arcybiskupstwa Bagdadu, Kuwejtu i Półwyspu Arabskiego. Tym samym powstanie nowej jednostki kościelnej pod omoforem (panowaniem) Jerozolimy oceniono w Damaszku jako wkroczenie na obszar kanoniczny innego Kościoła. Doprowadziło to w efekcie do zerwania 29 kwietnia 2014 jedności eucharystycznej między obu Patriarchatami.

Mimo podejmowanych później wielu prób pogodzenia obu zwaśnionych stron nie udało się doprowadzić do pojednania ich a Antiochia uznała, że w tej sytuacji nie może wziąć udziału w Soborze Wszechprawosławnym w czerwcu 2016 na Krecie.

Obecnie, jak się okazuje, udało się osiągnąć porozumienie, i to niejako na marginesie spotkania tzw. Pentarchii w stolicy Cypru. Uczestniczyli w nim zwierzchnicy trzech patriarchatów: Aleksandryjskiego i obu wspomnianych wcześniej oraz Kościoła Cypru.

Głównym tematem prowadzonych tam rozmów (choć znalazł się on dopiero na 3. miejscu końcowego oświadczenia) była sytuacja na Ukrainie po udzieleniu przez Konstantynopol autokefalii prawosławiu w tym kraju 6 stycznia br. Obradujący w Nikozji głowy Kościołów wyrazili gotowość pośredniczenia w tej sprawie między Moskwą a Konstantynopolem, aby doprowadzić do przywrócenia jedności eucharystycznej między nimi po zerwaniu jej przez Kościół rosyjski 15 października ub.r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dwa starożytne patriarchaty osiągnęły porozumienie. Przywrócona zostanie jedność eucharystyczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.