Dwie dziewczyny, czterech księży. Za zgodą Franciszka będą nowi błogosławieni

Dwie dziewczyny, czterech księży. Za zgodą Franciszka będą nowi błogosławieni
Papież Franciszek. Fot. MAURIZIO BRAMBATTI / ANSA / PAP
KAI / mł

Papież zatwierdził dziś sześć dekretów beatyfikacyjnych. Czworo Włochów i dwóch Hiszpanów może zostać nowymi błogosławionymi Kościoła katolickiego. Kim byli? 

Papież Franciszek zatwierdził sześć dekretów potwierdzających cnoty heroiczne czterech sług i dwóch służebnic Bożych z Hiszpanii i Włoch. Nastąpiło to podczas audiencji, której udzielił 19 stycznia prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Dekrety dotyczą one 4 kapłanów, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku, XVII-wiecznej mistyczki oraz świeckiej Włoszki, która zmarła w 1964 r. w wieku zaledwie 20 lat po długiej i ciężkiej chorobie, poświęcając swe życie i cierpienia w intencji pojednania grzeszników z Bogiem.

Toskańska mistyczka, która doradzała biskupom

Ogłoszone dziś dekrety dotyczą XVII-wiecznej toskańskiej mistyczki i stygmatyczki s. Marii Margherity Diomiry od Słowa Wcielonego.  Siostra Maria, w świecie Maria Allegri; 1651-77 to zakonnica włoska ze Zgromadzenia Ustabilizowanych w Miłości od Dobrego Pasterza. Pan Bóg obdarzył ją darem proroctwa, rady, wizji i ekstaz. Choć zmarła w wieku zaledwie 26 lat cieszyła się wielkim poważaniem. Duchowego wsparcia i rady szukali u niej kapłani i biskupi, a także świeccy, w tym przedstawiciele miejscowej arystokracji.

Dwudziestolatka oswojona z cierpieniem

Włoszką była też Bertilla Anoniazzi. Jej krótkie, bo zaledwie 20-letnie życie (1944-64) było naznaczone cierpieniem. Z powodu choroby od 9. roku życia nie mogła wychodzić z domu. Obdarzona wielką siłą ducha, zrozumiała, że jej misją jest pocieszanie cierpiących oraz przybliżanie grzeszników i dusz do Boga poprzez ofiarowanie Mu swego życia i cierpień. Kiedy na rok przed śmiercią udała się w pielgrzymce do Lourdes, nie prosiła Maryi o uzdrowienie, lecz o świętość.

Kapłani, którzy oficjalnie zostali dziś uznani za kandydatów na ołtarze, to dwaj Włosi i dwaj Hiszpanie.

Gorliwy kaznodzieja i ksiądz z depresją

 Ks. Miguel Costa y Llobera (1854-1922) był kanonikiem na Majorce. Zasłynął jako kaznodzieja i spowiednik. Jego życie duchowe opierało się na adoracji eucharystycznej i pobożności maryjnej. Zmarł na ambonie, kiedy głosił kazanie o św. Teresie z Avila z okazji 300-lecia jej kanonizacji.

Ks. Gaetano Francesco Mauro 1888-1969) troszczył się przede wszystkim o duszpasterstwo ubogich wieśniaków w Kalabrii na południu Włoch. Z myślą o nich założył w 1928 r. Stowarzyszenie Religijne Pracowników Wiejskich. Pod koniec życia przeżywał ciężkie stany depresyjne, co jednak nie umniejszyło jego wiary.

Kapelan i dziennikarz oraz niestrudzony spowiednik

Ks. Giovanni Barra (1914-75) żył swym kapłańskim powołaniem jako kapelan i założyciel różnych stowarzyszeń katolickich, duszpasterz akademicki i dziennikarz. Był też rektorem seminarium duchownego dla późnych powołań w Turynie.

Z kolei ks. Vincente López de Uralde Lazcano (1904-1990) należał do Towarzystwa Maryi. Przez 62 lata pracował w Kolegium św. Filipa Neri w Kadyksie, w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie był cenionym nauczycielem i spowiednikiem. Kiedy przeszedł na emeryturę poświęcił się bez reszty sakramentowi pojednania, spędzając w konfesjonale po osiem godzin dziennie. Zmarł w 1990 r. w 96. roku życia.

KAI / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Skomentuj artykuł

Dwie dziewczyny, czterech księży. Za zgodą Franciszka będą nowi błogosławieni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.