Dziękujemy Bogu za młodą i piękną św. Teresę

6 lat temu
KAI / drr

- Dziękujemy Bogu za młodą, wielką i piękną świętą Teresę od Dzieciątka Jezus i za jej rodziców - mówił biskup Henryk Tomasik, który wieczorem 1 października celebrował Mszę świętą na radomskich Borkach. Parafia obchodziła jubileusz 75. rocznicy powstania. Podczas uroczystości do świątyni wprowadzone zostały relikwie błogosławionych rodziców jej patronki - św. Teresy od Dzieciątka Jezus - bł. Zelii i Ludwika Martin.

Witając wiernych proboszcz parafii ks. Zbigniew Gaczyński poinformował, że w ciągu 75 lat istnienia parafii, udzielono ok. 10 mln Komunii świętej, chrzest przyjęło ponad 17 tys. osób, pobłogosławiono 6,4 tys. małżeństw, a do wieczności odeszło 8,4 osób. W parafii pracowało 59 sióstr franciszkanek, a posługę duszpasterską pełniło 82 księży. - Parafię tworzą świeccy, dzięki ich modlitwom i zaangażowaniu parafia żyje. To oni tworzą wiele wspólnot i ruchów w parafii, działają na polu charytatywnym, jak również ewangelizacyjnym i misyjnym - mówił ks. Gaczyński.

W homilii biskup Tomasik dziękował Bogu za świętą Teresę od Dzieciątka Jezus, która "weszła na wyżyny teologii do tego stopnia, że 1997 roku, podczas Światowego Dnia Młodzieży w Paryżu św. Jan Paweł II zapowiedział, że ta młoda karmelitanka zostanie ogłoszona doktorem Kościoła". - Ojciec Święty nazwał ją całkowicie pochłoniętą przez miłość Bożą, radykalnie jej oddaną i umiejącą w prostocie codziennego życia praktykować miłość Boga i bliźniego. Apostołka i mistrzyni duchowa stała się patronką misji. Dziękujemy Bogu za młodą, wielką i piękną świętą - mówił biskup radomski.

Wiele uwagi biskup Tomasik poświęcił rodzicom św. Teresy - Zelii i Ludwikowi Martin. - Mała Teresa napisała o swoich rodzicach, że bardziej byli godni nieba niż ziemi. Rodzina prawdziwie chrześcijańska, gorliwa w wyznawaniu wiary. Rzeczą świętą była dla nich niedziela i ciągły kontakt z dziećmi - mówił biskup Henryk Tomasik.

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowania wyraził prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, który podkreślił wyjątkowe zaangażowanie parafii w życie społeczne i kulturalne miasta oraz troskę na rzecz potrzebujących. W uroczystości uczestniczyli również: wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, senator Wojciech Skurkiewicz, wiceprezydent miasta Anna Kwiecień i Włodzimierz Bojarski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.

Parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus w 1939 roku erygował bp Jan Kanty Lorek. Jej pierwszym proboszczem był ks. Andrzej Łukasik, budowniczy kościoła. Kościół wybudowano w latach 1938-1965. Konsekracji świątyni dokonał 4 października 1964 Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Wzniesiony został w stylu neoromańskim, na planie prostokąta, z kamienia i czerwonej cegły.

Proboszczami parafii byli w latach: 1938-1980 ks. Andrzej Łukasik, 1980-1991 ks. Lucjan Wojciechowski, 1991-1998 ks. Jan Gogacz, 1998-2011 ks. Jerzy Banaśkiewicz i od 2011 ks. Zbigniew Gaczyński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziękujemy Bogu za młodą i piękną św. Teresę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.