Dzień Dziecka Utraconego w Koszalinie

Dzień Dziecka Utraconego w Koszalinie
(fot. fauxto_digit / flickr.com)
KAI / slo

Drugi pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, odbędzie się 15 października w Dzień Dziecka Utraconego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12.30 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Pochówek poprzedzi Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Koszalinie.

Pogrzeb dzieci utraconych będzie miał charakter ekumeniczny. Wezmą w nim udział duchowni Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Swój udział zapowiedzieli członkowie Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych, w tym prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Do wypracowania procedur pochówku dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalu, doszło dzięki pracom Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Rady Miejskiej w Koszalinie 22 września tego roku. Radni ustalili, że pogrzeby sprawowane będą nie częściej niż dwa razy do roku. Koszty pochówku pokrywa koszaliński samorząd.

Niestety nadal wiele małżeństw, które przeżywają dramat poronienia, nie wiedzą, że mogą pochować swoje dziecko na cmentarzu. Komitet opracował mini poradnik dla rodziców po stracie dziecka, który rozdawany jest w szpitalu koszalińskim. Można się z nim zapoznać także w koszalińskich parafiach i Urzędzie Stanu Cywilnego.

Równolegle Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych pozyskuje środki na budowę pomnika. W Koszalinie przeprowadzone zostały już dwie zbiórki publiczne na ten cel. Udało się zebrać ponad 10 tys. zł. Brakuje jeszcze 10 tys. zł. Wpłaty na budowę pomnika można dokonać na konto Stowarzyszenia "Vocatio Dei" nr 06 1540 1043 2104 8106 4403 0001. Wyłoniony przez komitet projekt pomnika to zmniejszona kopia rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorem projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga- Solska.

DEON.PL POLECA

To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Martwo Urodzonych został powołany 19 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Honorowymi członkami komitetu są: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik.

"Poruszyliśmy tą inicjatywą strunę niezwykle żywą, dotykającą prawie każdej rodziny. Poronienia to jest już doświadczenie prawie powszechne. Dzieci poronione są takim niespełnionym marzeniem o życiu, miłością, która się zrodziła a nie mogła się rozwijać. Ponieważ indywidualny pochówek tych dzieci nie zawsze jest możliwy, stąd nasza inicjatywa"- przypomina w rozmowie z KAI ks. Henryk Romanik.

Budowa Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbywa się w ramach kampanii społecznej "Nasze na zawsze".

Inicjatywę wspierają i koordynują Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz "Gość Niedzielny".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień Dziecka Utraconego w Koszalinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.