Dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie

10 lat temu
KAI / psd

W drugą niedzielę Adwentu, 5 grudnia, już po raz jedenasty obchodzony będzie "Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie". Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie odradzającego się Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej oraz popieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz ewangelizacji Wschodu.

"Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie" obchodzony jest z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, a jego organizacją zajmuje się Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Jak podkreśla ks. dr Józef Kubicki TChr, dyrektor biura Zespołu, dzień ten będzie tradycyjnie ważnym wydarzeniem dla wielu Polaków. "Jedni są emocjonalnie związani z tamtymi terenami, drudzy trudzą się, wspomagając w różny sposób tych, którzy przyczyniają się do odradzania Kościoła katolickiego na Wschodzie. W tym szczególnym dniu Pańskim jesteśmy duchowo bliscy z naszymi kapłanami oraz siostrami i braćmi zakonnymi i wolontariuszami świeckimi, którzy są wdzięczni za dar wsparcia modlitewnego i dar serca" - wyjaśnia.

Najważniejszymi punktami w przeżywaniu II niedzieli Adwentu będą Eucharystie celebrowane w intencji wsparcia Kościoła na Wschodzie.

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach o godz. 7.00 Mszy św. przewodniczyć będzie bp pomocniczy przemyski Marian Rojek. Z kolei o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie Eucharystii, transmitowanej przez Program I Polskiego Radia, przewodniczyć będzie bp Marian Zawitkowski z Łowicza. O godz. 13.00 TVP Polonia transmitować będzie Mszę św. z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie, której przewodniczyć będzie bp pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski.

Natomiast Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi ks. Józef Kubicki TChr. - Do tej modlitwy szczególnie zapraszamy osoby starsze, chore, by poprzez swój krzyż cierpienia i ofiary mogły włączyć się duchowo w dzieło ewangelizacji Wschodu - zapowiada ks. Kubicki.

Do odprawienia triduum modlitewnego zaproszono alumnów Wyższych Seminariów Duchownych oraz Zgromadzenia Zakonne Żeńskie i Męskie, których przedstawiciele czynnie angażują się w pracę duszpasterską, katechetyczną i charytatywną na terenach wschodnich.

Tego dnia tradycyjnie odbędzie się także kwesta na rzecz Kościoła na Wschodzie. Każda parafia w Polsce otrzymała materiały animacyjne, które informują o przeżywanym dniu i zapraszają do włączenia się w modlitwę i zbiórkę pieniężną do puszek w celu wsparcia materialnego osób zaangażowanych w pracę duszpasterską, katechetyczną i charytatywną Kościoła katolickiego na Wschodzie.

Podczas X "Dnia modlitwy za Kościół na Wschodzie" polscy katolicy ofiarowali na jego potrzeby 1 mln 903 tys. zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.