Dzień skupienia dla kobiet: świat potrzebuje kobiecego serca

Dzień skupienia dla kobiet: świat potrzebuje kobiecego serca
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

O tym, że świat potrzebuje dziś kobiecego serca, mówił bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej 8 kwietnia w Płocku.

Przewodniczył Eucharystii w parafii św. Wojciecha w pierwszym diecezjalnym wielkopostnym dniu skupienia dla kobiet.

Bp Wiesław Szlachetka w homilii zaznaczył, że Pismo Święte eksponuje rolę kobiet w różnych przejawach życia: małżonka i matka, wzorzec wierności i wspaniałomyślności, obdarzona intuicją, podejmująca trudne wyzwania ze szczerego zatroskania o dobro innych. Niestety, po grzechu pierworodnym zakłócone zostały relacje między kobietą i mężczyzną. Świat męski próbował podporządkować sobie kobietę, pomniejszając jej godność.

- Dopiero Jezus przywrócił kobiecie należną godność, przypominając o tym, co było na początku stworzenia, że zarówno kobieta jak i mężczyzna mają tę samą godność i te same prawa. Ewangelia słów i czynów Jezusa jest konsekwentnym sprzeciwem wobec wszystkiego, co uwłacza godności kobiety - zaakcentował bp Szlachetka.

Dodał, że kobiety, które znalazły się w pobliżu Jezusa, odnalazły siebie w prawdzie, jaką On czynił. W bliskości z Chrystusem zmieniła się ich pozycja społeczna. Jezus rozmawiał z nimi o sprawach, o jakich w Jego czasach nie rozmawiało się z kobietą: o zbawieniu. Podniósł kobiety do godności swoich uczniów. One towarzyszyły Jezusowi i apostołom w drodze. W rodzącymi się Kościele pełniły funkcje ewangelizacyjne, ministerialne i charyzmatyczne. Były katechetkami, prorokiniami i diakonisami.

DEON.PL POLECA

 

- Świat potrzebuje kobiecego serca. Zwłaszcza dzisiaj, gdy na wielką skalę wkrada się bezduszność i egoizm, a liberalny feminizm i ideologia gender próbuje zniekształcić pojęcie płci, małżeństwa, rodziny - podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Zachęcił też kobiety, aby uczyły się kobiecości i duchowości od Maryi. Prosił je, aby w Maryi widziały najpiękniejszy ideał kobiecości. Bo to Maryja, przyjmując Boże słowo, wypełniając wolę Boga i swoje powołanie, stała się "wzorem kobiety mądrej, a tym samym kobiety prawdziwie pięknej".

W czasie dnia skupienia konferencję wygłosił ks. dr Łukasz Zdunkiewicz, diecezjalny duszpasterz kobiet. Przypomniał, że w 2015 r. magazyn "National Geographic" uznał za najbardziej wpływową kobietę świata - Maryję. Jeden z filozofów nazwał ją tam "rzeczniczką kobiet": "Rzeczniczka, czyli ta, która towarzyszy w codzienności, aby przeżywać ją przy Bogu. Ta, która pomaga w modlitwie i znoszeniu trudów życia" - interpretował organizator spotkania.

- Chcemy patrzeć na Maryję w Jej prostocie (jako Maryi), w jej kobiecości (jako kobiety) i w Jej uniwersalności (jako wierzącej). Podczas zwiastowania ta Niewiasta z Nazaretu przyjęła postawę prostoty i dialogu, a jednocześnie była pełna delikatności. Jej postawa uczy nas, jak widzieć jasno, a jednocześnie jako kochać i poznawać prawdę - stwierdził duszpasterz kobiet.

W jego opinii Maryja uczy, jak budować relacje z drugim człowiekiem, uczy słuchania, szczególnie Boga, a w konsekwencji drugiego człowieka. Zwrócił się również do uczestniczek spotkania, by uczyły się od Maryi realizmu, czyli twardego stąpania po ziemi. Na wzór Maryi powinny zachowywać równowagę między "uchem i okiem, między sercem i rękami". Powinny prosić, aby Maryja zaprowadziła porządek w ich życiu: pojednała ducha, serce i działanie (kard. C.M. Martini).

Uczestniczki spotkania adorowały także Najświętszy Sakrament i modliły się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Ponadto w programie znalazł się czas na rozmowy przy herbacie i ciastku.

Pierwszy wielkopostny dzień skupienia dla kobiet diecezji płockiej odbył się pod hasłem "Maryja - Matka Jezusa i wzór kobiecości" na terenie parafii św. Wojciecha na osiedlu Podolszyce Południe w Płocku. Zorganizował go ks. dr Łukasz Zdunkiewicz, diecezjalny duszpasterz kobiet, pracownik wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień skupienia dla kobiet: świat potrzebuje kobiecego serca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.