Dziś Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Dziś Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego
Fot. Alexey Pevnev / depositphotos.com
PAP / tk

W Kościele katolickim II niedziela Wielkanocna obchodzona jest jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Inspiracją do jej ustanowienia były objawienia św. s. Faustyny. - Tam, gdzie jest wojna, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się wartość każdego ludzkiego życia – powiedział Jan Paweł II w 2002 r.

Czym jest miłosierdzie?

Słowo miłosierdzie pochodzi od łacińskiego "misericordia". Powstało z dwóch terminów: "miseria", który oznacza skrajny niedostatek, wołanie o litość i "cor", czyli serce. Miłosierdzie oznacza zatem ludzkie serce, które widząc ludzki niedostatek gotowe jest interweniować, aby nieść pomoc.

DEON.PL POLECA




Pojęcie "miłosierdzie" znane było już w Starym Testamencie. Pojawiało się jako doświadczenie poszczególnych osób, które znajdowały się w stanie winy lub doświadczały cierpienia.

"Miłosierdzie nie tylko należy do pojęcia Boga, ale jest treścią życia całego Izraela i poszczególnych jego synów i córek, jest treścią obcowania z ich Bogiem, treścią dialogu, jaki z Nim prowadzą" - napisał papież Jan Paweł II w ogłoszonej w 1980 r. encyklice "Dives in misericordia" o Bożym Miłosierdziu (łac. Bogaty w miłosierdziu).

Papież podkreślił, że "misterium paschalne urzeczywistnienia miłosierdzie, które jest zdolne usprawiedliwić człowieka, przywrócić sprawiedliwość w znaczeniu owego zbawczego ładu, jaki Bóg od początku zamierzył w człowieku, a przez człowieka w świecie".

Zaznaczył, że słowa Jezusa z Kazania na górze: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" stanowią "streszczenie całej Dobrej Nowiny", a zarazem są "prawem samej ekonomii zbawienia".

Objawienia s. Faustyny Kowalskiej

Inspiracją dla ustanowienia Niedzieli Miłosierdzia Bożego były objawienia s. Faustyny Kowalskiej, w których w 1931 r. Jezusa powiedział jej: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia". Słowa te zapisała w Dzienniczku znanym dziś na całym świecie.

Chrystus wyjaśnił s. Faustynie, że pragnie, aby "święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników". "W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski" – czytamy w Dzienniczku św. s. Faustyny (p.699).

W liście apostolskim "Novo millennio ineunte" na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, wydanym 6 stycznia 2001 roku, papież Jana Pawła II pisał o nowej wyobraźni miłosierdzia. "Potrzebna jest dziś nowa +wyobraźnia miłosierdzia+, której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak aby gest pomocy nie był odczuwany, jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr" - wskazał Jan Paweł II.

Zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu

W czasie uroczystości konsekracji bazyliki w Łagiewnikach, papież 17 sierpnia 2002 r. zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. W czasie mszy św. podkreślił, że "nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga". Wskazał, że wezwanie "Jezu ufam Tobie", które wyraża ufność we wszechmocną miłość Boga, "jest szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których człowiek doznaje zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła".

Opisując Sąd Ostateczny Chrystus w Ewangelii wymienił katalog siedmiu uczynków miłosierdzia względem ciała: godnych nakarmić; spragnionych napoić; nagich przyodziać; podróżnych w dom przyjąć; więźniów pocieszać; chorych nawiedzać; umarłych pogrzebać.

Wśród uczynków miłosierdzia względem duszy Kościół katolicki wskazuje: grzesznych upominać; nieumiejętnych pouczać; wątpiącym dobrze radzić; strapionych pocieszać; krzywdy cierpliwie znosić; urazy chętnie darować; modlić się za żywych i umarłych. Listę tych uczynków miłosierdzia Kościół zaczerpnął z innych tekstów biblijnych oraz z nauczania samego Jezusa.

"Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, poprzez które pomagamy bliźnim w potrzebach ciała i duszy" - wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 2447). Zaznaczono w dokumencie, że "Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu".

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 18 maja 2020 r. wydała także "dekret o wpisaniu wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy, do ogólnego kalendarza rzymskiego".

Papież Franciszek nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do ogólnego kalendarza rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Święta Siostra Faustyna cały czas wstawia się za nami

"Czyń, co chcesz, rozdawaj łaski, jak chcesz, komu chcesz i kiedy chcesz" - powiedział Jezus do św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Apostołka Bożego Miłosierdzia hojnie wykorzystuje obietnicę...

Skomentuj artykuł

Dziś Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.