Dziś Kościół w Polsce obchodzi święto męczennika Andrzeja Boboli

Dziś Kościół w Polsce obchodzi święto męczennika Andrzeja Boboli
Fot. domena publiczna / commons.wikimedia.org
PAP / tk

Dziś Kościół w Polsce święto Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski. Św. Andrzej, przez swoją okrutną śmierć, może być patronem jedności, pokoju, a także ekumenizmu i pojednania polsko-ukraińskiego – powiedział wicekustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Roman Swoboda.

W Kościele katolickim 16 maja w Polsce obchodzone jest święto jednego z patronów kraju, męczennika św. Andrzeja Boboli.

Ojciec Swoboda przypomniał, że Andrzej Bobola urodził się prawdopodobnie w 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. Przyszły święty kształcił się w szkołach jezuickich, a następnie wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie, gdzie odbył formację i ukończył studia filozoficzne i teologiczne.

- Andrzej Bobola pracował w szkołach jezuickich jako pedagog. Pod koniec życia był również nauczycielem w szkole w Pińsku, ale równocześnie podejmował działalność misyjną na Polesiu – wyjaśnił.

Zakonnik z charakterem

Duchowny przyznał, że według podań Andrzej Bobola był zakonnikiem upartym i porywczym, z silnym charakterem. - To się przekładało na sposób jego pracy z młodzieżą i działalność misyjną – ocenił.

Ojciec Swoboda podkreślił, że św. Andrzej Bobola musiał zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmuje nawracając prawosławnych mieszkańców Polesia na katolicyzm.

Św. Andrzej Bobola został zamęczony w Janowie Poleskim 16 maja 1657 r. Jego męczeńska śmierć była jedną z najbardziej okrutnych spośród tych, jakie zna historia chrześcijaństwa. Chcąc zmusić go do porzucenia wiary, Kozacy bili go do krwi, odzierali ze skóry, podpalali ogniem, wycięli mu skórę w formie ornatu, rany posypywali sieczką, odcięli mu nos, wargi, wykłuli jedno oko i powiesili głową do dołu.

- Jezuici zaczęli starać się o jego beatyfikację, ale po kasacji zakonu proces beatyfikacyjny został przerwany, a o Andrzeju zapomniano – powiedział o. Swoboda. Ostatecznie kanonizacja odbyła się 17 kwietnia 1938 r.

Św. Andrzej Bobola patron Polski

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przychylając się do prośby prymasa Polski kard. Józefa Glempa, w kwietniu 2002 r. nadała św. Andrzejowi Boboli tytuł drugorzędnego patrona Polski. Święty jest ponadto patronem metropolii warszawskiej.

- Święty Andrzej Bobola, przez swoją okrutną śmierć – pamiętajmy, że został zamordowany przez Kozaków z powodów politycznych i wyznaniowych – stał się także patronem jedności i pokoju. Myślę, że może być też patronem ekumenizmu i pojednania między narodami – ocenił o. Swoboda.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak

Patron Polski i potężny wspomożyciel. Poznaj św. Andrzeja Bobolę

Przepiękne świadectwa przywołane na kartach tej książki pokazują, że wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli jest często ostatnią deską ratunku. Za jego przyczyną Bóg dokonuje cudów uzdrowienia, pomaga...

Skomentuj artykuł

Dziś Kościół w Polsce obchodzi święto męczennika Andrzeja Boboli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.