Dziś obchodzimy rocznicę jedynych uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej w Polsce

Dziś obchodzimy rocznicę jedynych uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej w Polsce
(fot. blmurch / Foter / CC BY-SA)
Karol Wilczyński / KAI

Wielu myśli, że Maryja przemówiła do Polaków w Częstochowie lub Licheniu. Jednak jedyną swoją prośbę do nas skierowała zupełnie gdzie indziej. Czy wiesz, o co poprosiła wszystkich Polaków Matka Boża?

Dziś obchodzimy 141. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Było to wyjątkowe wydarzenie, bez precedensu w historii Polski. Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Jako pierwszej ukazała się Justynie podczas powrotu z egzaminu przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej.

 

Prośba o codzienną modlitwę różańcem

Następnego dnia tego samego doświadczenia zaznała Barbara odmawiająca różaniec przed kościołem. Obie dziewczynki zadawały Matce Bożej różne pytania. Pytały na przykład: "Kto Ty jesteś?", na co otrzymały odpowiedź: "Jestem Najświętsza Maryja Niepokalanie Poczęta".

Kolejne pytanie, które zadały, brzmiało: "Czego żądasz?". Odpowiedź była następująca: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!". Wszystko, co usłyszały, wypowiedziane było nie w języku polskim, ale w gwarze warmińskiej.

DEON.PL POLECA

Dziewczynki oprócz tych pytań zadawały dużo innych. Jedne odnosiły się do zdrowia i zbawienia różnych osób, drugie dotyczyły Kościoła: "Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?", "czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?".

Odpowiedzi Matki Bożej okazały się wtedy pocieszeniem dla ludzi: "Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów". Panna Święta zakończyła swoje przybycie ponownym wezwaniem do żarliwego odmawiania różańca i zachęceniem do tego, żeby się nie smucić.

 

Jan Paweł II o tym, dlaczego prośba Maryi jest ważna również dzisiaj

Jan Paweł II tak pisał o objawieniach w Gietrzwałdzie zaledwie 16 lat temu:

Wydaje się, że dziś, choć nastały nowe czasy, o ileż bardziej szczęśliwe dla Polski i Polaków, słowa Maryi nie utraciły swej wymowy. W dobie otwarcia na świat, które tak wiele znaczy dla ludzkiej wolności, nadal są one wezwaniem do troski o zachowanie polskiego ducha w myśleniu i działaniu, polskiej kultury i polskiej tożsamości narodowej, budowanej przez wieki na fundamencie umiłowania Boga i Ojczyzny. W obliczu przemian społecznych i gospodarczych, które choć mają na celu budowanie pomyślności Kraju, wielokrotnie przynoszą doświadczenie ubóstwa, osamotnienia, cierpienia i smutku, słowa Maryi nie przestają podnosić na duchu: «Nie smućcie się...» Nie przestają również przyzywać do wiary. Tylko ten bowiem, kto zawierzy Maryi i Jej Synowi, kto powierzy siebie i swoje sprawy Jej matczynej miłości, kto codziennie będzie uciekał się pod Jej obronę, dozna pocieszenia.

 

Tegoroczne obchody rocznicy objawień

Obchody 141. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie połączone z dożynkami archidiecezji warmińskiej odbywać się będą 8 i 9 września br. w gietrzwałdzkim sanktuarium.

Centralnym punktem uroczystości będzie niedzielna Eucharystia przy źródełku na Błoniach Gietrzwałdzkich. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ordynariusz diecezji radomskiej, bp Henryk Tomasik.

Już w sobotę w ramach obchodów w bazylice trwać będzie modlitwa różańcowa. Odprawione też zostaną Msze św. - z błogosławieństwem dzieci, w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz Msza św. połączona z nieszporami ku czci Maryi. Odbędzie się też Wieczór Uwielbienia z udziałem młodzieży. W nocy wierni wyruszą w procesji ze świecami do źródełka w miejscu objawień.

Modlić się będą o pokój oraz w intencjach Ojca Świętego i Ojczyzny. W niedzielny poranek z olsztyńskich i ostródzkich parafii wyjdą piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu. Centralna grupa wyruszy z olsztyńskiej katedry św. Jakuba o godz. 5 rano.

Uroczystą Eucharystię na Błoniach Gietrzwałdzkich poprzedzi różaniec. Z okazji 100.lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na zakończenie gietrzwałdzkich uroczystości zostanie też zasadzony Dąb Niepodległości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ

Spotkaj Jezusa w modlitwie

Wielu z nas tęskni za prawdziwą relacją z Bogiem, za głęboką modlitwą, za ciszą. Wydaje nam się, że w natłoku codziennych obowiązków, nieustannej gonitwie i braku czasu są one dla nas...

Skomentuj artykuł

Dziś obchodzimy rocznicę jedynych uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.