Dziś startuje Ekstremalna Droga Krzyżowa

Dziś startuje Ekstremalna Droga Krzyżowa
(źr. www.edk.org.pl)
8 lat temu
PAP / wm

"Ideały i Poświęcenie - pod takim hasłem wyruszy 30 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa. Podczas nocnej wędrówki z kościoła św. Józefa w Krakowie do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej Jej uczestnicy będą rozważać Misterium Drogi Krzyżowej przygotowane przez ks. Jacka Stryczka, prezesa Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawcy tego wydarzenia. Podobna Ekstremalna Droga Krzyżowa - wyruszy z Gliwic do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2012 skierowana jest do tych wszystkich, którzy chcą pełniej przeżyć ostatnie dni Wielkiego Postu. W trakcie EDK każdy z uczestników będzie miał możliwość głębokiego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej skupiając się nad medytacją rozważań przygotowanych przez księdza Jacka Stryczka oraz pokonując pieszo kilometry na drodze do Kalwarii.

Uczestnicy zgłoszeni przez formularz internetowy otrzymają przygotowane rozważania Drogi Krzyżowej, mapki wraz ze szczegółową informację dotyczącą trasy wędrówki oraz dodatkowe odblaski. Przy kościele św. Józefa każda grupa będzie miała możliwość wzięcia ze sobą w trasę brzozowego krzyża. Ze względu na dużą ilość uczestników w latach ubiegłych, w tym roku EDK będzie przebiegać trzema oddzielnymi trasami.

Podczas tegorocznej drogi obowiązywać będzie zasada milczenia, dzięki której każdy z uczestników będzie mógł głębiej przeżyć Misterium Drogi Krzyżowej. Wyjątkiem od tej zasady są rozważania na każdej ze stacji. W ich trakcie, po przeczytaniu tekstu, można dyskutować na temat znaczenia i sposobu rozumienia danego fragmentu z resztą uczestników.

Zdaniem ks. Jacka Stryczka "można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych". - I dlatego postanowiliśmy przejść Drogę Krzyżową : pieszo, nocą, tak, by doświadczyć bólu i cierpienia, na własnej skórze poczuć, że dalej już nie da rady... - zaznacza.

- Pomysł takiej Drogi narodził się w Krakowie. «Ekstremalność» polega na tym, że chcemy mękę Jezusa Chrystusa przeżywać poza murami kościoła. Chcemy naśladować naszego Pana w drodze przez ofiarowany wysiłek, nawet przez niesienie krzyża - wyjaśnia ks. Artur Pytel, duszpasterz młodzieży diecezji gliwickiej, organizator nietypowego nabożeństwa.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie wiodła z kościoła św. Krzyża w Gliwicach przez Żerniki, Kamieniec, Zbrosławice, Ptakowice, Tarnowskie Góry, Radzionków do Kalwarii w Piekarach Śląskich. Pątnicy mają do pokonania 35 km. Wyruszą po Mszy św. sprawowanej o 22.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w Gliwicach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Więcej informacji na jej temat oraz formularz znajduje się na stronie: www.edk.org.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś startuje Ekstremalna Droga Krzyżowa
Komentarze (1)
ZM
Zbigniew Mogielnicki
1 kwietnia 2012, 16:03
Idea szlachetna, która w tym roku także wyszla po za Polske i 2 tygodnie temu 21 osób przeszło swoją Ekstremalną Droge Krzyzową Z Blackburn do Silsden w północnej Anglii. Pozdrawiam gorąco i szacunek, dla tych, którzy podjeli trud tej drogi. http://www.katoliknawyspie.eu/ekstremalna-droga-krzyzowa/

Skomentuj artykuł

Dziś startuje Ekstremalna Droga Krzyżowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.