Dziś w całej Polsce Msze św. za więźniów

KAI / slo

Msze św. w zakładach karnych, wystawy i dyskusje to niektóre z zaplanowanych wydarzeń z okazji przypadającego dziś Ogólnopolskiego Dnia Modlitw za Więźniów. W tym dniu Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra. - Modlimy się za więźniów i ich rodziny, żeby udało im się znów połączyć - powiedziała KAI Elżbieta Krzywik, prezes Bractwa Więziennego, które wspiera osadzonych duchowo i materialnie.

Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Modlitw za Więźniów ma zachęcić wiernych do objęcia w tym dniu modlitwą osadzonych. Zabiegało o to Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom "Bractwo Więzienne" wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelnym kapelanem więziennictwa ks. Pawłem Wojtasem. Dzień Modlitw za Więźniów jest obchodzony już po raz czwarty.

- Przestępstwo nie bierze się znikąd. Jeśli chcemy pomóc człowiekowi wrócić do normalności, to trzeba o nim myśleć, trzeba wychodzić mu na przeciw - mówi naczelny kapelan więziennictwa w Polsce i jednocześnie wiceprezydent Międzynarodowej Komisji Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego ks. Paweł Wojtas. Podkreśla, że odseparowanie kogoś od społeczeństwa nie rozwiązuje problemu, trzeba bowiem myśleć o tym, że ten człowiek kiedyś do społeczeństwa powróci.

W tym roku po raz pierwszy we wszystkich zakładach karnych w Polsce będzie sprawowana specjalna Msza św. w intencji więźniów i ich rodzin. W liturgiach sprawowanych przez kapelanów więziennych uczestniczyć będą rodziny osadzonych, członkowie Bractwa Więziennego i inni wolontariusze wspierających wszystkich odsiadujących wyroki.

Natomiast o godz. 17.00 na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem zostanie odprawiona Msza św. w intencji więźniów. Wezmą w niej udział m.in. delegacje "Bractwa Więziennego" z całego kraju. To właśnie Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom "Bractwo Więzienne" zabiegało o ustanowienie Dnia Modlitw za Więźniów. Decyzję podjęli polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu, obradującego w Warszawie w marcu 2009 r.

Debatę nad problemem osób po odbyciu kary pozbawienia wolności planuje 26 marca br. w Bydgoszczy Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Bractwo Więzienne. Wpisuje się ona w lokalne obchody Dnia Modlitw za Więźniów i ma na celu zintegrowanie wysiłków w readaptacji skazanych.

Bractwo Więzienne to stowarzyszenie skupiające wolontariuszy, którzy posługują w więzieniach, pomagając kapelanom. Zaczęło działać po 1989 r., a w struktury organizacyjne ujęto je w roku 1992. Rok później przystąpiło ono do światowych struktur międzynarodowej ekumenicznej organizacji Prison Fellowship International. Od 1994 r. należy również do Rady Ruchów Katolickich w Polsce. Oprócz oddziału centralnego Bractwa w Warszawie, działają samodzielne jednostki terenowe: w Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie funkcjonuje m.in. dom dla byłych więźniów.

Działaniom Bractwa Więziennego patronuje Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas. Jest on symbolem Bożego Miłosierdzia. Pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś w całej Polsce Msze św. za więźniów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.