Dziś w Łodzi centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

(fot. blvdone / shutterstock.com)
KAI / kk

Pod hasłem z Księgi Proroka Ozeasza "Nie przychodzę, żeby zatracać" obchodzony dziś będzie XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się w Łodzi, gdzie - jak przypomniał bp Rafał Markowski - powstało największe, po warszawskim, żydowskie getto.

"Podczas obchodów będziemy się modlić za wszystkie ofiary Holokaustu" - zaznaczył dziś na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Centralne obchody Dnia Judaizmu rozpocznie wspólna modlitwa na łódzkim Cmentarzu Żydowskim o godz. 9:30. Następnie o godz. 11:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się sympozjum składające się z dwóch wystąpień.

Prof. Paweł Śpiewak odpowie na pytanie "W jaki sposób Żyd czyta Torę?" zaś ks. dr Arnold Zawadzki zmierzy się z kwestią "Czy żydowska lektura Biblii jest potrzebna chrześcijanom?". Następnie dyskusję poprowadzi bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Drugi panel poświęcony relacjom chrześcijańsko - żydowskim animować będzie Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a głos zabiorą: Nili Amit i Br. Krzysztof Fronczak OH.

Szczególnym wydarzeniem tego dnia wieńczącym całe obchody będzie Centralne nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez abp. Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego, które celebrowane będzie w namiocie ustawionym na Starym Rynku w Łodzi w pobliżu miejsca zburzonej przez Niemców w czasie wojny Synagogi Alte Szil. Po nabożeństwie odbędzie się wieczór z kulturą zatytułowany: "Kobiety w Biblii".

Do modlitwy i uczestnictwa w tegorocznym Dniu Judaizmu zaprasza metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. "Potrzebujemy dziś mocnego znaku, który przekształca przeszłość, odwraca przeszłość. Aby nie powtórzyło się już nigdy to, co było złe w naszej historii musimy być blisko siebie, musimy się razem spotykać także przed Panem Bogiem i razem modlić się o jedność, o pokój w świecie" - powiedział metropolita łódzki.

Z kolei rabin Łodzi Dawid Szychowski zaznacza, że kolejny Dzień Judaizmu jest bardzo ważną dla niego okazją do spotkania z mieszkańcami miasta i rozmowy, pomimo różnic. "Nasze spotkanie będzie także modlitwą, będzie wydarzeniem tu i teraz, a intencją naszej modlitwy będzie prośba do Boga, by zesłał pokój, by nie było wojen, abyśmy potrafili się porozumieć ponad podziałami" - podkreśla Szychowski.

Wybór Łodzi nie miejsce tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu wiąże się z wielowiekową obecnością gminy żydowskiej. Na przełomie XVIII i XIX w. Łódź zaczęła się przekształcać w silny ośrodek przemysłowy. Wraz z tym procesem nastąpił napływ ludności żydowskiej. W XIX w. powstały pierwsza synagoga i cmentarz żydowski.

Przed II wojną światową w Łodzi mieszkało blisko 250 tys. Żydów. To tu żył Izrael Poznański, który wzniósł olbrzymią fabrykę włókienniczą, pobudował dla siebie pałac, a dla swoich pracowników przybywających do Łodzi za chlebem kamieniczne mieszkania, szpital, a nawet kościół.

W czasie niemieckiej okupacji w Łodzi znajdowało się drugie co do wielkości (zaraz po Warszawie) getto. Oprócz Żydów łódzkich, zwożono do niego Żydów z Niemiec oraz terenów będących pod okupacją niemiecką. W okresie istnienia getta zmarło w nim z głodu lub chorób blisko 50 tys. osób, natomiast ok. 80 tys. w 1944 r. deportowano do obozów śmierci.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości - jak nauczał Jan Paweł II - że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

Zgodnie z założeniami Episkopatu, Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech. Jest to też okazja do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu obchody te odbywały się w największych polskich miastach.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś w Łodzi centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Komentarze (6)
JK
Jan Kowalski
18 stycznia 2019, 01:06
2 Chwalę Cię, Panie, całym sercem, opowiadam wszystkie cudowne Twe dzieła. 3 Cieszyć się będę i radować Tobą, psalm będę śpiewać na cześć Twego imienia, o Najwyższy. Bet 4 Bo wrogowie moi się cofają, padają, giną sprzed Twego oblicza. 5 Boś Ty przeprowadził mój sąd i wyrok, zasiadając na tronie - Sędzio sprawiedliwy. Gimel 6 Zgromiłeś pogan, zgubiłeś występnych, imię ich na wieczne czasy wymazałeś. 7 Upadli wrogowie - w wieczyste ruiny, miasta poburzyłeś - przepadła o nich pamięć2. He 8 3 A Pan zasiada na wieki, swój tron ustawia, by sądzić. 9 Sam będzie sądził świat sprawiedliwie, wyda narodom bezstronny wyrok. Waw 10 Niech Pan będzie ucieczką dla uciśnionego, ucieczką w czasach utrapienia. 11 Ufają Tobie znający Twe imię, bo nie opuszczasz, Panie, tych, co Cię szukają. Zain 12 Psalm śpiewajcie Panu, co mieszka na Syjonie, pośród narodów głoście Jego dzieła, 13 bo mściciel krwi4 pamięta o ubogich, pamięta, a nie zapomina ich wołania. Chet 14 Zmiłuj się nade mną, Panie, spójrz, jak mnie poniżają ci, <którzy mnie nienawidzą>5. Ty, co mnie wyprowadzasz z bram śmierci5, 15 bym głosił całą Twą chwałę w bramach Córy Syjońskiej i weselił się Twoją pomocą. Tet 16 Poganie wpadli w jamę, którą wykopali6; noga ich uwięzła w sidle przez nich zastawionym. 17 Pan się objawił, sąd przeprowadził, w dzieła rąk swoich uwikła się występny.
MK
Marek Kępka
17 stycznia 2019, 21:32
A są jakieś Dni Katolicyzmu w judaizmie? Żeby przybliżyć Żydom katolicyzm, mówić o antykatolicyzmie jako grzechu... Sam bp Ryś powiedział, że musimy być blisko siebie, żeby znowu nie stało się jakieś zło, więc musimy poznawać się nawzajem.
17 stycznia 2019, 22:02
uuuuuu antysemityzm? może jeszcze napiszesz, że oni traktuja Palestyńczyków jak podludzi, niszczą buldożerami ich osiedla, strzelają od cywili, że ich tajne służby wywołują zamieszki w Syrii, że Mosad robi egzekucje na całym świecie i nieliczy się z prawem międzynarodowym, że Marks był żydem, ba że wierchuszka komunistów w ZSRR to byli w dużej mierze żydzi, że żydzi ukrywają broń atomową przed światem itd, itp. uuuu fe, znam te śpiewkę, antysemistyzm, wstyd, poprostu wstyd!
MK
Marek Kępka
17 stycznia 2019, 22:08
Kolego, nie wyjeżdżaj mi tu z antysemityzmem, podczas gdy sam piszesz słowo "Żyd" z małej litery - iście freudowska pomyłka...
18 stycznia 2019, 09:01
Często śmieszy mnie czepianie się pisowni bo to znaczy ,że oponent nie ma merytorycznych argumentów.
PG
p g
18 stycznia 2019, 17:25
Chyba jednak nie zrozumiałaś "patyka". A dni judaizmu mimo wszystko są czymś pozytywnym. Chociaz raz jesteśmy lepsi od żydów. Przepraszam, oczywiście od Żydów