Dziś w Polsce modlitwa za misjonarzy i zbiórka na wsparcie ich działalności

Dziś w Polsce modlitwa za misjonarzy i zbiórka na wsparcie ich działalności
(Fot. breezy421/flickr.com/CC)
KAI/dm

Dziś Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Modlitwie w tzw. niedzielę misyjną będzie towarzyszyła ogólnopolska zbiórka do puszek. Ofiary te zostaną przeznaczone na wsparcie działalności ewangelizacyjnej, charytatywnej i oświatowej prowadzonych przez 1800 misjonarzy z naszego kraju.

Niedziela misyjna obchodzona jest od 2005 r. w drugą niedzielę Wielkiego Postu. W tym samym roku powstało Dzieło Pomocy „Ad Gentes” - specjalne biuro, które w imieniu polskich biskupów zajmuje się duchowym i materialnym wspieraniem misjonarzy. To ono rozdysponowuje środki zbierane w parafiach w niedzielę misyjną.

- Współpracując z Dziełem Ad Gentes mamy pewność, że te pieniądze będą bardzo dobrze spożytkowane i dotrą do najbardziej potrzebujących - powiedział KAI ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM). Instytucja ta koordynuje pomoc między różnymi ośrodkami służącymi ewangelizacji w krajach misyjnych.

Ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” zaznacza, że Dzieło stara się aktywizować dzieci i młodzież do działania na rzecz ewangelizacji w odległych krajach. Organizuje m.in. ogólnopolski konkurs „Mój szkolny kolega z misji”, który cieszy się ogromnym powodzeniem w całej Polsce. Prowadzi też działalność wydawniczą, publikując książki o misjach, wydawnictwa dla dzieci, organizuje różne akcje w diecezjach i parafiach, zbierając też środki na potrzeby misji.

Podczas ubiegłorocznej niedzieli misyjnej udało się zebrać ponad 1,7 mln zł i taki poziom utrzymuje się od kilku lat - przekazał KAI ks. Sobolewski. W tym roku na projekty edukacyjne, medyczne, charytatywne ewangelizacyjne Dzieło pomocy Ad gentes wydało 122 tys. euro. Do tego doszły duże projekty, takie jak budowa domów dla Pigmejów w Burundi czy wsparcie programu „Wy dajcie im pić”, w ramach którego budowane są studnie - głębinowe i zwykle.

DEON.PL POLECA

Duchowny zwraca uwagę, że misjonarze nie tylko głoszą ewangelię, ale okazują się braćmi i siostrami dla tych, do których zostali posłani i wspierają ich na różne sposoby poprzez różne dzieła - także charytatywne i oświatowe prowadzone na placówkach misyjnych. Ks. Sobolewski zachęca jednocześnie, by o polskich misjonarzach pamiętać nie tylko w II niedzielę Wielkiego Postu ale w ciągu całego roku.

Ks. Maciej Będziński podkreśla, że pieniądze zebrane w polskich parafiach w niedzielę misyjną przeznaczone są na realizację konkretnych potrzeb zgłaszanych przez polskich misjonarzy. Są to np. generatory prądotwórcze, rowery dla katechetów czy projekty związane z edukacją ewangelizatorów.

Obecnie w na misjach pracuje 1800 polskich misjonarzy: księży, zakonników, sióstr zakonnych i misjonarzy świeckich. Są oni obecni w 99 krajach na pięciu kontynentach. Dyrektor krajowy PDM zwraca uwagę, że niedziela misyjna stanowi okazję do okazania z nimi solidarności. Można to zrobić poprzez modlitwę i przyjęcie Komunii św. w ich intencji, a także składając ofiarę pieniężną.

- Wsparcie materialne jest także bardzo potrzebne, zwłaszcza w tych terytoriach misyjnych, gdzie toczą się konflikty zbrojne, gdzie potrzeba inwestować w rozwój szkolnictwa czy medycyny - zaznacza ks. Będziński.

Dodaje, że ofiarując modlitwę i ofiarę misjonarzom pomagamy de facto milionom osób, z którymi i dla których oni pracują.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Dziś w Polsce modlitwa za misjonarzy i zbiórka na wsparcie ich działalności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.