Dzwony najstarszej katedry w Polsce zabrzmią na znak solidarności z Notre Dame

Dzwony najstarszej katedry w Polsce zabrzmią na znak solidarności z Notre Dame
(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
2 lata temu
PAP / jp

Na znak solidarności z Notre Dame zabrzmią dzwony najstarszej katedry w Polsce, czyli katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Dzwony zabiją o godz. 18.50, czyli w czasie, kiedy zauważono ogień w paryskiej katedrze.

>> Notre Dame: odnaleziono niezwykły relikwiarz. To symbol zaparcia się św. Piotra, ale też mocy, jaką Bóg chroni Paryż

"W środę o godz. 18.50 będą biły dzwony katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu na znak solidarności z Kościołem w Paryżu. Decyzję w tej spawie podjął abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. W godzinie pożaru paryskiej katedry Notre-Dame podobnie jak we wszystkich katedrach Francji zabrzmią też dzwony najstarszej katedry na ziemiach polskich" - poinformowała w środę archidiecezja poznańska.

W opublikowanym w środę po południu komunikacie, archidiecezja przypomniała, że tuż po otrzymaniu informacji o pożarze paryskiej katedry abp Stanisław Gądecki wyraził solidarność ze wspólnotą Kościoła w Paryżu i głęboki smutek z powodu tragedii.

Przewodniczący KEP zwrócił się także do wszystkich Polaków z apelem "o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy".

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Pożar w szybkim tempie objął iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. Po opanowaniu pożaru strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame.

>> Wnętrze Notre Dame po pożarze. Obejrzyj zdjęcia i film

W grudniu 2018 r. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki poświecił polską kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze Notre Dame.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzwony najstarszej katedry w Polsce zabrzmią na znak solidarności z Notre Dame
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.