E-kurs związany z prewencją wykorzystania seksualnego. To pierwszy taki projekt w Polsce
Powstał pierwszy w Polsce e-kurs związany z prewencją wykorzystania seksualnego, skierowany do liderów grup młodzieżowych. Zaprezentowała go Krystyna Dudzis, psychoterapeutka, seksuolożka i współautorka projektu.
- W pracach nad projektem biorą udział osoby pokrzywdzone. Chcemy, aby ich głos był słyszany jako głos ekspercki – powiedziała zabierając głos w pierwszej części sesji pt. „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy”, która odbywa się dziś w Warszawie.
E-kurs związany z prewencją wykorzystania seksualnego
Krystyna Dudzis, psychoterapeutka, pedagog, seksuolog i specjalistka nauki o rodzinie, od lat współpracująca z Centrum Ochrony Dziecka, towarzysząca terapeutycznie osobom, które doznały krzywdy seksualnej oraz prowadząca terapię sprawców przestępstw seksualnych przedstawiła program szkolenia skierowanego do szerokiego grona liderów i animatorów grup młodzieżowych, które będzie udostępniane w formie kursu e-lerningowego na platformie edukacyjnej Ignatianum. Szkolenie ma na celu umożliwienie liderom i animatorom grup młodzieżowy współtworzenia bezpiecznego środowiska dla młodych.
Kurs opracowany został przez specjalistów od psychologii, pedagogiki, seksuologii, prawa i mediów. Został też przedstawiony liderom grup młodzieżowych (którzy sami są młodymi ludźmi w wieku od 15 do 25 lat) do wstępnej oceny.
Program obejmuje tematy takie jak: rozwój seksualny człowieka, strategie sprawców, dobre relacje dorosły-dziecko, dobre a krzywdzące relacje rówieśnicze, prewencja w cyberprzestrzeni, jak bezpiecznie korzystać z internetu, być strażnikiem samego siebie (umiejętność stawiania granic), rola lidera, rola lidera młodzieżowego w prewencji, problematyka prawna przestępstw przeciwko wolności seksualnej.
- Program jest jedynym takim szkoleniem nie tylko w Kościele, ale i w całej Polsce, świetnie nadaje się do wykorzystania szerzej, wszędzie tam, gdzie konieczne jest nabycie przez odpowiedzialnych za dzieci i młodzież niezbędnej wiedzy dotyczącej ochrony przed wykorzystaniem seksualnym – powiedziała Krystyna Dudzis, współautorka programu. Jak dodała, obecnie przygotowywany jest kolejny program szkoleniowy, tym razem skierowany do osób dorosłych, z poszerzoną tematyką i treścią, dotyczący np. pomocy i towarzyszenia osobom skrzywdzonym, oczekiwań osób skrzywdzonych wobec Kościoła, konsekwencji wykorzystania seksualnego, długotrwałych duchowych skutków wykorzystania seksualnego oraz czynników ryzyka i czynników ochronnych.
Konferencja "Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy” została zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną oraz Fundację Świętego Józefa KEP oraz Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski. Sesja nadal trwa.
Źródło: KAI / kb
Skomentuj artykuł