Prof. Myriam Wijlens: Przełożeni Kościoła zawiedli

Prof. Myriam Wijlens: Przełożeni Kościoła zawiedli
Prof. Myriam Wijlens (fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI/mk

W sprawach dotyczących przestępstw seksualnych duchownych wobec dzieci i młodzieży zawiedli przełożeni Kościoła, bo skupiali sie na obronie reputacji instytucji - uważa profesor prawa kanonicznego  Myriam Wijlens, członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Prof. Wijlens zaznaczyła, że kryzysy spowodowane ujawnieniem wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych w większości Kościołów lokalnych na całym świecie pokazują dwa aspekty. Po pierwsze, wzrasta świadomość, że duchowni dopuszczali się wykorzystywania małoletnich. Ofiary zostają pozbawione nie tylko godności i integralności seksualnej, lecz często przez resztę życia pozostają także głęboko zranione w swej wierze chrześcijańskiej.

Po drugie, jasno widać, że przełożeni Kościoła poważnie zawiedli w odpowiadaniu na zgłaszane im zarzuty. Koncentrowali się na reputacji Kościoła, a nie na ochronie małoletnich. Zaufanie, jakie pokłada w nich zarówno wspólnota wierzących, jak i społeczeństwo, zostaje poważnie zachwiane i prowadzi do utraty autorytetu moralnego.

Prof. Wijlens przypomniała, iż papież Franciszek postanowił, że jeśli biskupi zawiodą w wykonywaniu swoich zadań, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Kryzys wymaga refleksji teologicznej i kanonicznej nad odpowiedzialnością biskupa diecezjalnego za zapobieganie, interwencje, zapewnienie sprawiedliwości i uzdrowienie – stwierdziła prof. Wijlens. Wskazała na konieczność skoncentrowania się na prewencji i zaznaczyła, że w walce z tym przestępstwem musi być zaangażowany cały Kościół.

Prof. Myriam Wijlens z Erfurtu uczestniczy w międzynarodowej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej, która odbywa się w dniach 19-22 września w Warszawie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Prof. Myriam Wijlens: Przełożeni Kościoła zawiedli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.