"Egzorcysta", "Rzepa" i biskup Piotr Libera

"Egzorcysta", "Rzepa" i biskup Piotr Libera
(fot. DEON.pl)
7 lat temu
KAI / drr

Płocka Kuria Diecezjalna prostuje nieprawdziwe informacje "Rzeczpospolitej" dotyczące rzekomych wypowiedzi biskupa Piotr Libery o miesięczniku "Egzorcysta".

Chodzi o artykuł Tomasza Krzyżaka pt. "Za dużo mówimy o siłach zła", opublikowanym w numerze z dnia 2-3 listopada. "Biskup Płocki jeszcze jako sekretarz Episkopatu, przestrzegł egzorcystów przed dzieleniem się z mediami szczegółami związanymi z ich posługą" - głosi oświadczenie Kurii.

Z tekstu "Rzeczpospolitej wynikało, że bp Piotr Libera publicznie, z entuzjazmem wypowiada się o miesięczniku "Egzorcysta" oraz że w swych kazaniach zachęca do czytania tego czasopisma.

"Niniejszym informujemy, że podana informacja jest całkowicie nieprawdziwa. W żadnym ze swoich kazań Biskup Płocki nie wspominał o tym czasopiśmie, ani tym bardziej nie zachęcał do jego lektury. Kuriozalne jest także stwierdzenie o rzekomym entuzjastycznym przyjęciu tego czasopisma. Wprost przeciwnie, Biskup Płocki jeszcze jako sekretarz Episkopatu, przestrzegł egzorcystów przed dzieleniem się z mediami szczegółami związanymi z ich posługą" - pisze w sprostowaniu rzecznik prasowy płockiej Kurii.

Artykuł Tomasza Krzyżaka w "Rzeczpospolitej" dotyczył rosnącego zainteresowania Polaków posługą egzorcystów. W tym kontekście autor stwierdzał, że biskupi podczas zebrania na Jasnej Górze zwrócili uwagę na to, że mówiąc o siłach zła, ludzie zaczynają popadać w skrajność oraz że problem ten wynika z niedowiarstwa, iż to Jezus zwyciężył śmierć i szatana.

Dziennikarz przytaczał sprzeczne wypowiedzi hierarchów Kościoła na ten posługi egzorcystów. Z artykułu wynikało, że biskup płocki Piotr Libera chętnie wypowiada się na temat miesięcznika "Egzorcysta", promując jego lekturę.

Sprostowanie płockiej Kurii

"Sprostowanie"

W dzienniku Rzeczpospolita z dnia 2-3 listopada 2013 r. ukazała się publikacja "Za dużo mówimy o siłach zła" autorstwa Tomasza Krzyżaka. W tekście pojawiła się m.in. informacja jakoby biskup Piotr Libera podchodził "entuzjastycznie" do miesięcznika "Egzorcysta", oraz że rzekomo ordynariusz płocki miał wspominać o tymże periodyku w swoich kazaniach, zachęcając do jego czytania.

Niniejszym informujemy, że podana informacja jest całkowicie nieprawdziwa. W żadnym ze swoich kazań Biskup Płocki nie wspominał o tym czasopiśmie, ani tym bardziej nie zachęcał do jego lektury. Kuriozalne jest także stwierdzenie o rzekomym entuzjastycznym przyjęciu tego czasopisma. Wprost przeciwnie, Biskup Płocki jeszcze jako sekretarz Episkopatu, przestrzegł egzorcystów przed dzieleniem się z mediami szczegółami związanymi z ich posługą.

dr Elżbieta Grzybowska
Rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Płockiej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Egzorcysta", "Rzepa" i biskup Piotr Libera
Komentarze (8)
S
sluga
4 listopada 2013, 23:27
Mam wrazenie, ze negatywne wypowiedzi na temat pisma pochodza od osob, ktore go nie czytaly lub ogladaly jedynie same obrazki. Zgadzam sie z komentarzami, ze pismo jest ciekawe i omawia sprawy potencjalnych zagrozen duchowych oraz ma charakter przede wszystkim ewangelizacyjny. Pismo od poczatku mialo sluzyc jako antidotum na czasopismo Wrozka i do osob czytajacych tego typu pisma. Znajduja sie tam tez artykuly, ktory dla ludzi zyjacych ewangelia na co dzien sa moze zbyt oczywiste, ale dla osob poszukujacych konkretnych odpowiedzi wartosciowe. Jak czegos nie znamy to sie tego boimy i to pietnujemy. 
A
Anieszka
4 listopada 2013, 21:52
Ale co my szaraczki możemy zrobić...przecież są "równi i równiejsi"... Niedługo dowiemy się, że diabła w ogóle nie ma bo przecież zło jest tylko "wewntrz nas" jako złe myśli etc!!! Jak to się tutaj czyta. Tylko Papież zostaje, albo rewolucja!!!
D
Dorota
4 listopada 2013, 20:49
A jednak biskup wypowiadał się pozytywnie na temat tego czasopisma, chyba, że autorka na stronie Nowej Ewangelizacji w Płocku kłamie. http://www.nowaewangelizacja.com.pl/node/253
P
poldek
4 listopada 2013, 20:10
Jeśli Kościół ma coś przeciwko temu miesięcznikowi, niech "kawę na ławę" pokaże w czym wychodzi poza naukę Kościoła. Jeśli tego nie pokazuje a jedynie posługuje się ogólnikami to można odnieść wrażenie, że "chowa głowę w piasek". Nie rozumiem tego podejścia. Z jednej strony Kościół przestrzega przed okultyzmem, wróżkami, magią, "kulturą Haloowen" a z drugiej strony unika okazji aby mówić wprost o tym, czym to niewinne zabawy się kończą. Jednym słowem - niektórzy hierarchowie sa niekonsekwentni w tym co mówią i chcą Ewangelię sprowadzać do tylko przekazu "bezstresowego.." . 
K
k
4 listopada 2013, 19:46
aha, trzeba dodac, że to dobrze, że Deon jest tego pisma medialnym partnerem
K
k
4 listopada 2013, 19:44
czytuję Egzorcystę - bez jakiejś namiętności, ale czytuję problem nie jest z tym pismem, gdzie pisują sensowni autorzy, tylko z jego odbiorem, z lekka histerycznym na punkcie zła u entuzjastów pisma, i niesamowicie histerycznym u lewicy, w tym kościelnej a mnie histerie nie interesuję, a pismo i owszem stoi tam np. o ciekawych objawieniach maryjnych, o których nie wiedziałem i całkiem sporo ciekawych innych rzeczy
4 listopada 2013, 11:36
Czytam regularnie Egzorcystę od początku i twierdzę, że wypowiedzi egzorcystów w tym piśmie są rzadkie i nie zawierają żadnych szczegółów z egzorcyzmów. Egzorcyści raczej wskazują na przyczyny, które doprowadziły do opętania lub nękania przez szatana. Pojawiają się świadectwa ludzi zniewolonych, którzy zostali uwollnieni od szatana i i dzielą się swoimi doświadczeniami, a szczególnie tym, w jaki sposób doszło do zniewolenia. W tym piśmie jest szczególny nacisk na informację, że uwolnienia dokonuje Jezus lub Maryja, a nie egzorcyści. Oni się tylko modlą z prośbą, albo recytują formuły egzorcyzmu zastrzeżone do wygłaszania dla nich przez Kościół. Powtarza to do znudzenia każdy egzorcysta i każdy świadek - była ofiara szatana. Większa część każdego numeru jest poświęcona pogłębionej katechizacji czytelnika w artykułach pisanych na dość wysokim poziomie teologicznym. To czasopismo jest komercją tak samo, jak komercją jest Gość Niedzielny, Idziemy, Tygodnik Powszechny, Znak, Więź itp. Nie widzę niczego zdrożnego w komercji, dopóki dla komercji nie pisze się głupot. Tego w Egzorcyście nie ma.
NP
NOWENNA POMPEJAŃSKA
4 listopada 2013, 10:54
No trochę komercyjne jest to pismo. Niestety na to wygląda.

Skomentuj artykuł

"Egzorcysta", "Rzepa" i biskup Piotr Libera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.