Ekonomia Franciszka. "Świat stoi nad przepaścią. Młodzi to rozumieją i chcą działać"

Ekonomia Franciszka. "Świat stoi nad przepaścią. Młodzi to rozumieją i chcą działać"
Uczestnicy Forum "Ekonomia Franciszka". Fot. The Economy of Franscesco / facebook.com
KAI / mł

„Młodzi ludzie rozumieją, że świat stoi nad przepaścią i chcą podjąć działania już teraz” – podkreśla włoski ekonomista Luigino Bruni. Dziś w Asyżu rozpoczyna konferencja The Economy of Francis" z udziałem ok. 1000 młodych ludzi ze świata ekonomii biznesu i badań naukowych ze 120 krajów. Zainspirował ją w 2019 roku papież Franciszek.

Konferencja potrwa do 24 września i wtedy na forum przybędzie papież Franciszek. W liście napisanym w 2019 ogłosił spotkanie w Asyżu, nazwane „Ekonomią Franciszka”, aby spotkać się i zgromadzić "tych, którzy dzisiaj tworzą i zaczynają studiować i praktykować inną ekonomię, taką, która tworzy życie, a nie zabija, włącza, a nie wyklucza, humanizuje, a nie dehumanizuje, troszczy się o stworzenie, a nie je rabuje". Celem, napisał wówczas papież, jest dojście do "zawarcia paktu, aby zmienić obecną gospodarkę i nadać duszę gospodarce jutra".

Papież chce, by młodsze pokolenia zakasały rękawy

Prof. Bruni w rozmowie z szwajcarskim portalem katolickim cath.net podkreślił, że najważniejszym faktem jest to, że proces się rozpoczął, choć nie należało przyjmować tego za pewnik, że tak się stanie. - W tymże liście z 2019 roku papież wyraził życzenie, by młodsze pokolenia zakasały rękawy, aby ożywić gospodarkę. To życzenie stało się rzeczywistością dzięki chóralnemu zaangażowaniu: proces EoF rozpoczął się i objął setki młodych ludzi z całego świata, którzy nie tylko wykazali ogólne zainteresowanie zaproszeniem papieża, ale poczuli prawdziwe powołanie i zaangażowali się w budowanie innego sposobu rozumienia gospodarki i prowadzenia działalności gospodarczej. W ciągu tych dwóch lat nie oszczędzali się i dali życie wielu inicjatywom, w dziesiątkach krajów, współpracując również między sobą i tworząc bardzo owocne sieci regionalne i krajowe. Drugim aspektem, który chciałbym podkreślić, jest właśnie jakość EoF: młodzi ludzie realizują na całym świecie projekty przedsiębiorcze i badania ekonomiczne na bardzo wysokim poziomie. Upragniona przez papieża ekonomia już się rozpoczęła" – powiedział prof. Bruni.

Papież proroczo uchwycił nadejście głębokiego kryzysu

Pytany, jak pandemia i wojna w Ukrainie wpływają na sposób prowadzenia biznesu i myślenia o gospodarce włoski ekonomista powiedział: „Przede wszystkim to, co się stało, podkreśliło proroczy charakter listu papieża Franciszka, który w 2019 r. uchwycił głęboki kryzys i przeczuwał, że zmiana gospodarki jest właściwą drogą do przodu. Wszystkie globalne wstrząsy dla ludzkości są ambiwalentne, a pandemia i wojna nie są wyjątkiem: są tacy, którzy wychodzą z nich lepiej i tacy, którzy wychodzą gorzej. Dziś widzimy przedsiębiorców, którzy nadal działają tak jak zawsze i innych, którzy postanowili spróbować nowych sposobów wiedząc, że świat się zmienia. Uważam EoF za jeden z najbardziej wyrazistych globalnych procesów zmian".

DEON.PL POLECA

Mówiąc o swoich oczekiwaniach po spotkaniu w Asyżu prof. Bruni powiedział: "Trudne do przewidzenia. Po dwóch latach internetowych połączeń, w tym roku młodzi ludzie z całego świata - którzy skumulowali w sobie wielką chęć bycia razem i budowania projektów - będą mogli wreszcie spotkać się i pracować razem. A potem będzie obecny papież, który zaoferuje swoje wskazówki. Spodziewamy się wiele po tym spotkaniu. Ze swojej strony starałem się dobrze zorganizować spotkanie, aby młodzi ludzie mogli dać z siebie jak najwięcej, ale nie chciałem proponować wielu własnych pomysłów, ponieważ taki proces, aby był twórczy, nie może być zbyt kontrolowany przez dorosłych. Z pewnością dużą wagę będą miały tematy związane z ochroną środowiska i pokojem: młodzi ludzie rozumieją, że świat stoi nad przepaścią i chcą podjąć działania już teraz".

Ludzie splądrowali planetę i wytworzyli nieproporcjonalne bogactwo

Komentując opinię, że dziś w ekonomii potrzebny jest nowy paradygmat, a świat roślin oferuje ekonomistom wrażliwym na sprawiedliwość idealną inspirację włoski ekonomista powiedział: "W przeciwieństwie do świata zwierząt i ludzi, rośliny nie mogą się przemieszczać, gdy pojawia się niebezpieczeństwo. Nie mają do tego narządów o określonych funkcjach. Ewoluowały one poprzez rozprzestrzenianie w całym swoim ciele tych funkcji, które my skupiamy w poszczególnych narządach. Dlatego można usunąć 70 proc. rośliny nie powodując jej śmierci. Rośliny, aby przetrwać, wykształciły również wzajemne relacje z środowiskiem, w którym żyją. My, pojedynczy ludzie, możemy się przemieszczać, ale rodzina ludzka jest jak roślina, nie może się przemieszczać i przenieść na inną planetę. Nowoczesność wytworzyła nieproporcjonalne bogactwo, ponieważ ludzie splądrowali planetę, eksploatując ziemię i inne gatunki. Teraz nadszedł czas, aby zrezygnować ze zwierzęcego, drapieżnego modelu prowadzenia biznesu i życia gospodarczego i przejść na model roślinny. Prawem lasu jest współdziałanie, wzajemne korzyści, współpraca, która jest ponad konkurencją. Musimy zacząć postrzegać świat jako ekosystem, w którym każdy odgrywa swoją rolę w logice współpracy".

Przybyli liderzy zmiany, biznesu, badań naukowych

Konferencja "Ekonomia Franciszka", organizowana we współpracy z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, odbywa się w tym roku dzięki poprawie sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Wcześniej miały miejsce dwa spotkania: pierwsze, w 2020 roku, odbyło się online i wzięło w nim udział ponad 2000 młodych ekonomistów, przedsiębiorców i changemakerów poniżej 35 roku życia ze 120 krajów. Drugie spotkanie odbyło się w 2021 roku, również online i osobiste w poszczególnych krajach.

W tegorocznym spotkaniu bierze udział około tysiąca młodych ludzi, którzy mają mniej niż 35 lat i pochodzą z ponad 100 krajów. Będą dyskutować w 12 „wioskach” tematycznych inspirowanych pytaniami postawionymi w encyklikach "Laudato si'" i "Fratelli tutti", które pełnią, podobnie jak cała społeczna nauka Kościoła, rolę kompasu wartości dla całej inicjatywy. Tematy zostały wybrane poprzez połączenie pojęć ze świata gospodarki z tymi bardziej związanymi z kwestiami społecznymi, takimi jak: "Energia i ubóstwo", "Finanse i ludzkość" oraz "Rolnictwo i sprawiedliwość", "Zarządzanie i dawanie". „Wioski” będą zlokalizowane w miejscach związanych ze św. Franciszkiem w Asyżu: Porcjunkulą, kościołem Matki Bożej Większej (Santuario della Spogliazione) i Bazyliką św. Franciszka.

Uczestnicy "Ekonomii Francesco" pochodzą z całego świata - prawie połowa z Europy, 31 proc. z Ameryki Południowej, od 10 do 8 proc. z Afryki - i reprezentują trzy obszary: biznes (młodzi menedżerowie, przedsiębiorcy, startupowcy), badania naukowe (studenci studiów magisterskich lub doktoranckich w dziedzinie ekonomii lub pokrewnych) oraz ci, którzy zostali określeni jako "changemakers", którzy starają się zmienić świat swoich społeczności za pomocą innowacyjnych inicjatyw w służbie dobra wspólnego i bardziej sprawiedliwej gospodarki.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Ekonomia Franciszka. "Świat stoi nad przepaścią. Młodzi to rozumieją i chcą działać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.