Ekskomunika dla polityków popierających aborcję?

Ekskomunika dla polityków popierających aborcję?
Fot. Wikimedia
2 miesiące temu
vaticannews.va

„Aborcja jest najbardziej palącym wyzwaniem dla praw człowieka w naszych czasach” – powiedział abp Salvatore Cordileone. Metropolita San Francisco przywołał ekskomunikę prominentnych katolickich segregacjonistów z lat 60. jako przykład uzasadnionej odpowiedzi Kościoła dla katolickich polityków, którzy popierają moralne zło.

Sprawę opisuje Łukasz Sośniak SJ w serwisie vaticannews.va. Arcybiskup Cordileone w wywiadzie opublikowanym w "Washington Post" potępił decyzję katolickich polityków, sprzeciwiających się nowemu teksańskiemu prawu, zakazującemu aborcji po szóstym tygodniu ciąży.

Abp Cordileone nie wymienił nazwisk i nie postulował ekskomuniki dla konkretnych osób. Wiadomo jednak, że do katolickich liderów, którzy nie zgadzają się z nowymi przepisami stanu Teksas, należy prezydent USA Joe Biden i spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która mieszka na terenie archidiecezji San Francisco.

Ekskomunika za popieranie aborcji

Hierarcha podkreślił podobieństwo obecnej polityki proaborcyjnej do instytucjonalnej dyskryminacji rasowej, która istniała w Stanach Zjednoczonych jeszcze w pierwszej połowie XX w. Przywołał przykład abp. Josepha Rummela, lidera praw obywatelskich, który w tamtym czasie kierował archidiecezją Nowy Orlean. „W przeciwieństwie do wielu biskupów radykalnie sprzeciwiał się segregacji. Ludzie protestowali, a on cierpliwie przekonywał, że jest ona niezgodna z Ewangelią” – powiedział metropolita San Francisco.

Zaznaczył także, że abp Rummel nie wahał się nałożyć ekskomuniki na polityków, którzy otwarcie popierali moralne zło. Ekskomunikował byłego sędziego, znanego pisarza i organizatora demonstracji wspierających segregację. „Z czasem dwóch z nich wyraziło skruchę i zmarło jako katolicy. Był to więc dobry ruch. Biskup uznał, że nie może dopuścić do publicznego popierania rasizmu przez tak wpływowych ludzi, ponieważ prowadzi to innych do grzechu” – powiedział abp Cordileone. „Nie można być dobrym katolikiem i popierać prawa do zabijania niewinnych istot ludzkich. Odpowiedzią na trudną ciążę nie jest przemoc, ale miłość, zarówno do matki, jak i do dziecka” – podsumował metropolita San Francisco.

Teksas przeznacza rocznie 100 mln dolarów na finansowanie poradni ciążowych i agencji adopcyjnych, zapewniając jednocześnie matkom, które chcą zatrzymać swoje dzieci, bezpłatne doradztwo, pomoc w wychowaniu, szkolenia, a nawet pieluchy i mleko.

Źródło: vaticannews.va

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Górny
29,90 zł

Książka poświęcona najważniejszym problemom i wyzwaniom współczesnej bioetyki. Opisuje budzące wiele kontrowersji i emocji zjawiska na styku wiedzy przyrodniczej, nauk medycznych, rozwiązań prawnych, systemów etycznych oraz stanu świadomości społecznej.

Koncentruje się zwłaszcza na tych zjawiskach,...

Skomentuj artykuł

Ekskomunika dla polityków popierających aborcję?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.