Ekumeniczna Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi

Ekumeniczna Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
1 rok temu
KAI / kk

Już po raz drugi ulicami Łodzi przeszła ekumeniczna Droga Światła. Ta wyjątkowa procesja prowadząca z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zgromadziła duchownych i wiernych ze wspólnot chrześcijańskich żyjących na terenie Łodzi, jak i okręgu łódzkiego.

Jak podkreśla metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, w tym roku Droga Światła jest bardziej dziełem łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej niż Kościoła katolickiego - Bardzo cieszy to, że wszystkie Kościoły uznały tę modlitwę za swoją - zaznaczył abp Ryś.

- Drogi Światła, podobnie jak Drogi Krzyżowej nie ma w tradycji ewangelickiej - zauważa bp Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. - Ale wspólna pieśń, wspólna modlitwa, wspólne chwalenie Boga, wspólne dawanie świadectwa to jest to, na czym wszystkim chrześcijanom nie tylko w Polsce, ale na całym świecie zależy - dodaje.

W czasie drogi, uczestnicy zatrzymali się 14 razy i po wysłuchaniu fragmentów biblii opowiadających o Chrystusie Zmartwychwstałym, komentarz do perykop ewangelicznych wygłosili duchowni różnych wyznań chrześcijańskich oraz Kościoła katolickiego.

- Od wielu lat biorę udział w nabożeństwach ekumenicznych wraz z moimi znajomymi z różnych Kościołów Chrześcijańskich - mówi Alina Jabłońska. - Teraz po Zmartwychwstaniu mamy przepiękną Drogę Światła, która jest okazją do wspólnej radości z tego, że Chrystus Zmartwychwstał - dodaje.

- Dla mnie Droga Światła jest niezwykle ważnym wydarzeniem ekumenicznym. Jest zaniesieniem światła jedności innym - zauważa Justyna Łukomska. - Jest to wspólne wyjście wielu chrześcijan z różnych Kościołów i pokazanie, że tak naprawdę Chrystus jest naszą wspólną światłością - tłumaczy.

Droga Światła to jedna z wielu ekumenicznych inicjatyw, jakie odbywają się w centrum Polski. Należy wspomnieć tydzień ekumeniczny, który w regionie łódzkim trwa niespełna miesiąc. Wspólną grudniową Ekumeniczną Pielgrzymkę do Ziemi Świętej, czy też spotkania przy okazji różnych świąt religijnych czy państwowych.

- Cieszy mnie to, że u nas w Łodzi mamy nie tylko takie momenty spotkań w gronie chrześcijan tylko, że to już jest dość regularny, systematyczny kalendarz. Mówimy o następnych krokach i inicjatywach oraz cieszy nad to, że wychodzimy także poza Łódź - zauważa arcybiskup Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczna Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi
Komentarze (1)
MK
Marcin Kordaszewski
26 kwietnia 2019, 09:54
Mam pytanie. Czy to, co jest niesione to Pismo Święte? Bo jeżeli tak to czy pełne Katolickie czy okrojone luterańskie? I jaki jest do tej kwestii stosunek abp Rysia? pozdr.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczna Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.