Episkopat Hiszpanii apeluje o pilne działania ewangelizacyjne

Episkopat Hiszpanii apeluje o pilne działania ewangelizacyjne
(Fot. pl.depositphotos.com)
vaticannews.va/dm

W ostatnich latach nastąpiło wyraźne osłabienie chrześcijaństwa w Hiszpanii. Stąd też tamtejsi biskupi szukają odpowiedzi na pytanie: „jak ewangelizować w dzisiejszym społeczeństwie hiszpańskim?”. Pomocą na tej drodze ma być dokument „Wierni posłaniu misyjnemu”, który zawiera wskazówki duszpasterskie na najbliższe cztery lata.

W liczącym blisko sto stron dokumencie hiszpańskiego episkopatu biskupi wychodzą od analizy aktualnego społeczeństwa hiszpańskiego. Ich zdaniem jest ono podzielone, nieuporządkowane i bez poczucia bezpieczeństwa.

Rośnie w nim nieufność i konfrontacja. Przemiany technologiczne, gospodarcze i kulturowe wprowadzane są pod pretekstem transformacji antropologicznej, która wpisuje się w panujący system ekonomiczny.

Dominująca kultura relatywistyczna otwiera drogę dla demoralizującego kapitalizmu, który nie tylko reguluje produkcję i konsumpcję, ale także narzuca wartości i styl życia. Promuje się subiektywną percepcję rzeczywistości oraz interesy grup władzy. Nawet ci, którzy czują się wierzącymi, żyją i pracują „tak jakby Bóg nie istniał”.

Zubożenie duchowe dotknęło przede wszystkim rodzinę i społeczeństwo. Sekularyzacja wywarła znaczący wpływ na degradację tzw. tradycyjnej rodziny, co doprowadziło do spadku religijności i przerwania przekazu wiary. Hiszpańskie społeczeństwo przestało być katolickie.

Za szybko postępującą transformacją społeczną w Hiszpanii nie stoją tylko zmiany technologiczno-gospodarcze, ale także ludzie wrodzy Kościołowi.

„Cały ten proces przemian nie przebiega samoistnie, jedynie w sposób automatyczny, jako efekt przekształceń technologicznych i ekonomicznych, ale został wprawiony w ruch przez świadomą próbę dekompozycji lub demontażu chrześcijańskiego światopoglądu” - napisali biskupi.

Ich zdaniem jest to scenariusz rozpisany na etapy, który przyniesie straszliwe w skutkach konsekwencje. Przykładem są ustawy o edukacji, eutanazji, aborcji czy pamięci demokratycznej. Niepokój biskupów budzi „sztuczne” tworzenie „dwóch Hiszpanii”, ponieważ przypomina okres wojny domowej.

W drugiej części dokumentu biskupi prezentują szereg konkretnych propozycji, które mogłyby pomóc w ewangelizacji dzisiejszego społeczeństwa hiszpańskiego. Zwracają uwagę przede wszystkim na młodzież, edukację, rodzinę oraz media.

vaticannews.va/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Episkopat Hiszpanii apeluje o pilne działania ewangelizacyjne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.