Episkopat USA zaprasza młodzież do konsultacji i długofalowej współpracy
To kluczowy moment dla Kościoła w naszym kraju. Chcemy odpowiedzieć na wezwanie papieża i naszych biskupów, by się zjednoczyć, zmobilizować i zaangażować ze względu na głoszenie Ewangelii - mówi w rozmowie z KAI Paul Jarzembowski, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu USA za duszpasterstwo młodzieży.
Rozpoczęty wczoraj "Narodowy Dialog", to trzyletnia inicjatywa współpracy biskupów z młodymi ludźmi, która pomoże przygotować się do Synodu Biskupów o młodzieży, a następnie przekuć w praktykę płynące z niego wnioski.
W niedzielę, 18 września w Chicago zainaugurowano "Narodowy Dialog" - trzyletnią inicjatywę amerykańskich biskupów, polegającą na współpracy z młodzieżą i liderami młodzieżowymi. Jej celem jest dobre przygotowanie amerykańskich hierarchów do udziału w przyszłorocznym Synodzie Biskupów poświęconym młodzieży i powołaniu, a następnie przygotowanie i wdrożenie konkretnych projektów, zainspirowanych synodalnymi obradami.
- Dla naszego Kościoła to niepowtarzalny czas słuchania i koncentrowania uwagi na duszpasterstwie wspólnie z młodymi ludźmi należącymi do wspólnot i tymi, którzy wraz z nimi je animują. "Narodowy Dialog" wniesie swój wkład w synodalną refleksję, dzięki zaangażowaniu różnorodnej grupy krajowych liderów katolickiej młodzieży, wspólnot i organizacji, którzy ułatwią prowadzenie tego dialogu w specyficznych grupach i miejscach (jak wspólnoty o zasięgu krajowym, konferencje, uczelnie i różne organizacje) - wyjaśniają organizatorzy "Narodowego Dialogu" i podkreślają, że misją tego projektu jest odnowa duszpasterstw, wspólnot i osób współpracujących z młodzieżą.
Pomysł "Narodowego Dialogu" zrodził się w USA w czasie przygotowań do ŚDM w Krakowie, a pierwsze spotkanie twórców projektu odbyło się w Chicago w styczniu 2016 r., wiele miesięcy przed ogłoszeniem przez papieża Franciszka Synodu Biskupów poświęconego młodzieży. W toku prac nad tym projektem zrodziła się idea, by stał się on narzędziem które nie tylko wesprze pracę duszpasterską w kraju, ale też pomoże zebrać wnioski i opinie młodych ludzi istotne dla uczestników synodu.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Paul Jarzembowski, który odpowiada w Konferencji Episkopatu USA za duszpasterstwo młodzieży, "Narodowy Dialog" ma trzy cele, rozpisane na trzy kolejne lata trwania projektu.
- Pierwszym celem tej współpracy jest zjednoczenie osób, które są liderami młodzieżowych wspólnot, ruchów i duszpasterstw. Drugim, zachęcenie młodych do twórczych rozmów - co zakłada też ogromne zadanie słuchania wielu głosów i uwag. Trzecie zadanie, to mobilizacja Kościoła w USA do przekucia w praktykę lekcji płynących z tych rozmów, a także z obrad synodu, synodalnych konsultacji i konkluzji. Aby zrealizować kolejno te cele, "Narodowy Dialog" zaplanowany jest aż do 2020 r. - mówi Jarzembowski.
Oprócz szczegółowo rozpisanych celów i metod współpracy pomiędzy biskupami, liderami wspólnot i przedstawicielami młodzieży, "Narodowy Dialog" proponuje też szereg programów formacyjnych, narzędzi multimedialnych i spotkań młodzieżowych, które mają pomóc w prowadzeniu dialogu, obejmującego swym zasięgiem całe Stany Zjednoczone. Szczegółowy program, wraz z informacjami dla zainteresowanych włączeniem się w dialog, znajdują się na stronie www.nationaldialogue.info.
"Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania" - to wyznaczony przez Ojca Świętego temat XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Odbędzie się ono w październiku 2018 roku. Do 30 września młodzi z całego świata zaproszeni są do wypełnienia ankiety presynodalnej. Jest ona dostępna na stronie.
Skomentuj artykuł