Episkopaty Niemiec, Francji i Szwajcarii planują wspólną konferencję przed wyborami do Europarlamentu

Episkopaty Niemiec, Francji i Szwajcarii planują wspólną konferencję przed wyborami do Europarlamentu
(fot. depositphotos.com)
KAI / pch

Katolickie konferencje biskupów Niemiec, Francji i Szwajcarii na wspólnym posiedzeniu pragną wymienić poglądy na temat Europy, wyborów oraz problemów na naszym kontynencie. Konferencja w dniach 25 i 26 marca w Paryżu przebiegać będzie pod hasłem "Dialog o wspólnym dobru Europy", poinformował 18 marca sekretariat episkopatu Niemiec w Bonn.

Wiodącym tematem będzie "perspektywa kościelna" na wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja. Oczekuje się, że w konferencji paryskiej będzie uczestniczyć około 80 przedstawicieli Kościołów, życia gospodarczego, politycznego i społecznego.
Uczestnicy pragną także naświetlić ideę europejskiego dobra wspólnego. Zastanowią się nad "aktualnymi formami recepcji europejskiego dobra wspólnego", a podstawą do dyskusji będzie "analiza przyczyn rozczarowania i braku zainteresowania wielu Europejczyków tym pojęciem", poinformowali organizatorzy.
Tematem obrad będzie też poszukiwanie dróg do nowego zdefiniowania pojęcia europejskiego dobra wspólnego w sferach: geopolitycznej, ekologicznej i socjoekonomicznej. Oczekuje się, że w debacie wezmą udział m.in. były premier Włoch Enrico Letta, były minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière oraz była minister obrony Francji Sylvie Goulard.
Gospodarzami obrad będą przewodniczący: Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx, Konferencji Biskupów Szwajcarii bp Felix Gmür oraz Konferencji Biskupów Francji abp Georges Pontier. Przewodniczący tych konferencji biskupich organizują od 2015 r., co dwa lata, spotkania na aktualne tematy, mające znaczenie dla ich krajów. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Rzymie w związku ze zgromadzeniem Synodu Biskupów poświęconym rodzinie, drugie zaś w 2017 r. w Berlinie na temat migracji.
DEON.PL POLECA




DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopaty Niemiec, Francji i Szwajcarii planują wspólną konferencję przed wyborami do Europarlamentu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.