"Eucharystia jest znakiem miłości ofiarnej"

KAI / psd

 W Eucharystii chrześcijanie pokazują światu miłość ofiarną - przypomniał abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała w Lublinie. Centralna procesja przeszła od archikatedry lubelskiej na Plac Litewski, gdzie sprawowana była Eucharystia.

Metropolita lubelski wspomniał swoją wizytę w Rzymie, która zakończyła się wczoraj, a w czasie której wraz z rektorem KUL i redaktorami edycji Dzieł wszystkich Josepha Ratzingera wręczył Ojcu Świętemu pierwszy tom prac. Zauważył, że przeżycie audiencji generalnej to "wielka lekcja powszechności i katolickości Kościoła".

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że Benedykt XVI życzył sobie, aby jako pierwszy z 16 tomów jego twórczości teologicznej został wydrukowany zbiór pism o liturgii, bo w sprawowaniu liturgii decyduje się przyszłość wiary i Kościoła. Centralna część tego tomu poświęcona jest Eucharystii i nosi tytuł: "Eucharystia źródło i szczyt życia chrześcijańskiego".

Abp Budzik przywołał słowa papieża ze spotkania z młodymi w Kolonii, kiedy Benedykt XVI porównał eucharystyczną przemianę do rozszczepienia atomu. - Wskazał na samą istotę tego, czego dokonał Chrystus w czasie ostatniej wieczerzy: wyprzedził własną śmierć, przyjął ją w sercu i przemienił w miłość - podkreślił abp Budzik.

- Przemoc zamienia się w miłość, śmierć w życie - jest to rozszczepienie atomu w najgłębszej istocie. Tylko najgłębsza eksplozja dobra zwyciężającego zło może wywołać łańcuch przemian, które odmienią świat - dodał, cytując papieskie słowa.

- Tęsknimy za taką przemianą. Wszyscy chcemy lepszego, bardziej czystego, bardziej uporządkowanego świata, dlatego musimy dać się porwać temu procesowi przemian, który rozpoczyna się w Eucharystii - zaznaczył metropolita lubelski.

- Wyszliśmy tak licznie na ulice Lublina, wychodzimy na drogi naszych miast i wsi, by wdzięczność za dar Eucharystii zamanifestować publicznie. By pokazać temu światu największy skarb Kościoła, Tego, który powiedział o sobie: ja jestem chlebem życia. Wyszliśmy, by pokazać światu ofiarną miłość, światu, który czasem kieruje pod naszym adresem słowa niechęci czy nienawiści. My ukazujemy mu miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie, uczynił krzyż znakiem miłości ofiarnej, znakiem ofiary, bez której nie ma prawdziwej miłości - mówił do wiernych abp Budzik.

Zauważył także, że relikwie bł. Jana Pawła II złożone są w bazylice watykańskiej w szczególnym miejscu, pomiędzy kaplicą mieszczącą Pietę Michała Anioła a kaplicą Najświętszego Sakramentu. - Przechodząc od spotkania z Maryją trzymającą martwe ciało Chrystusa ofiarowanego za zbawienie świata, pielgrzymi zatrzymują się przy relikwiach Jana Pawła II, który prowadzi ich na spotkanie z tajemnicą Eucharystii - mówił. - Jan Paweł II, wielki czciciel Matki Najświętszej był przez całe życie zafascynowany tajemnicą Eucharystii - dodał.

Przypomniał, że 25 lat temu w Lublinie, podczas liturgii udzielania święceń prezbiteratu, Jan Paweł II pozostawił kapłanom zadanie ożywiania świadomości kapłaństwa powszechnego wszystkich wierzących.

- Wdzięczni za dar papieskich odwiedzin 25 lat temu, modlimy się o ich owoce dla naszego miasta i naszej archidiecezji. Idąc za przykładem Jana Pawła II, który ostatnią encyklikę poświęcił Eucharystii i zostawił nam Rok Eucharystii jako testament, uwielbiamy Chrystusa za to, że pozostał z nami, że nas nawiedza, że chodzi naszymi drogami, że nas przemienia - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Eucharystia jest znakiem miłości ofiarnej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.