Ewa Kusz: dzieci trzeba uwrażliwić na sytuacje, w których powinny powiedzieć "nie"

Ewa Kusz: dzieci trzeba uwrażliwić na sytuacje, w których powinny powiedzieć "nie"
(fot.depositphotos.com)
gosc.pl/ Agata Combik/ Ewa Kusz/ ed

- Nie chodzi o to, by je straszyć, ale by dziecko umiało zaprotestować na przykład wtedy, gdy ktoś chce je gdzieś ze sobą zaprowadzić; by nauczyć je, że istnieje "zły dotyk". Ważne jest, by - jeśli je coś zaniepokoi - dziecko miało komu o tym powiedzieć - mówi Ewa Kusz - psycholog, seksuolog, terapeutka, z którą archidiecezja wrocławska współpracuje w tworzeniu systemu prewencji.

- Ważne jest unikanie wszelkich sytuacji, w których tworzy się klimat ułatwiający przekraczanie kolejnych granic - podkreśla Ewa Kusz w rozmowie z Agatą Combik.

Uważa, że istotne jest szczególne zwrócenie uwagi na to, by uczyć rodziców, jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu seksulanym. Jej zdaniem "młodzież, dzieci trzeba uwrażliwić na sytuacje, w których powinny powiedzieć nie".

Dziecko powinno wiedzieć, że istnieje "zły dotyk"

- Nie chodzi o to, by je straszyć, ale by dziecko umiało zaprotestować na przykład wtedy, gdy ktoś chce je gdzieś ze sobą zaprowadzić; by nauczyć je, że istnieje "zły dotyk". Ważne jest, by - jeśli je coś zaniepokoi - dziecko miało komu o tym powiedzieć, zarówno w domu, jak i na przykład w parafii, wobec godnej zaufania osoby - podkreśla psycholog.

DEON.PL POLECA

Zaznacza, że sprawach związanych z wykorzystaniem seksualnym warto otwarcie i jasno rozmawiać w naszych parafiach i wspólnotach, zwłaszcza w obecnym czasie zamieszania.

Skrajności, które nie są prawdą

Ewa Kusz zaznacza, że mamy dwie skrajne postawy, z jednej strony opinię, że wszyscy księża to pedofilę, a z drugiej, że mówienie o wykorzystywaniu seksulanym przez księży to atak na Kościół.

- Żadna z tych skrajności nie jest prawdziwa. Faktycznie, istnieją tacy księża. Przełożeni kościelni nie zawsze działali adekwatnie. Teraz musimy zadbać o to, by był miejscem bezpiecznym. Ważne są właśnie jasno określone struktury pomocy: nie tylko na poziomie diecezji, lecz także parafii - by każdy wiedział, komu może powiedzieć o czymś, co go niepokoi (w parafii lepiej, żeby była to osoba świecka). Żeby mógł także na poziomie parafii otrzymać w razie potrzeby wsparcie - podkreśla Kusz.

Całą rozmowę przeczytacie tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Ewa Kusz: dzieci trzeba uwrażliwić na sytuacje, w których powinny powiedzieć "nie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.