Filipiny: Zamach terrorystyczny islamistów podczas Mszy św. 50 rannych, 4 nie żyją

Filipiny: Zamach terrorystyczny islamistów podczas Mszy św. 50 rannych, 4 nie żyją
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

Cztery osoby zginęły, a około 50 zostało rannych w ataku bombowym dokonanym przez Państwo Islamskie podczas Mszy św. w pierwszą niedzielę Adwentu w kościele na Mindanao w Filipinach. Miejscowe media poinformowały, że wg policji eksplozja w mieście Marawi stanowiła akt zemsty za niedawne zabicie podczas operacji wojskowej jedenastu członków bojówki terrorystycznej.

Mindanao, obszar zamieszkany przez filipińskich muzułmanów, jest od dziesiątek lat sceną islamistycznej przemocy.

W 2017 r. Marawi zostało zajęte przez terrorystów z „Państwa Islamskiego” (IS) i zostało wyzwolone przez armię filipińską dopiero po pięciomiesięcznej walce. W tym czasie terroryści zajęli również katolicką katedrę w mieście i wzięli kilku wiernych jako zakładników. W konflikcie, który przeszedł do historii Filipin jako najdłuższa „wojna miejska”, śmierć poniosło ponad 300 osób.  

Atak potępili prezydent Ferdinand Marcos Jr. i biskupi katoliccy. „Ekstremiści, którzy stosują przemoc wobec niewinnych ludzi, zawsze będą uważani za wrogów naszego społeczeństwa”, podkreślił Marcos na platformie X i wspomniał o „zagranicznych terrorystach”. O swojej bliskości z ofiarami ataku terrorystycznego zapewnił papież Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański 3 grudnia. 

DEON.PL POLECA

Przewodniczący Konferencji Biskupów Filipin, biskup Pablo Virgilio David, wyraził  ubolewanie, że aby zdetonować bombę sprawcy upatrzyli sobie dokładnie ten moment, kiedy katolicy witali Adwent – początek nowego roku kościelnego. "Jednak każdy miłujący pokój obywatel musi powstrzymać się od szukania rewanżu", stwierdził biskup.

Uniwersytet Stanowy Mindanao (MSU), na terenie którego miał miejsce atak, opublikował oświadczenie, w którym podkreślono, że „w cywilizowanym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc”. Było to „szczególnie odrażające na uniwersytecie takim jak MSU, bastionie pokoju, harmonii, solidarności i szacunku dla życia i człowieczeństwa” - napisano.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Filipiny: Zamach terrorystyczny islamistów podczas Mszy św. 50 rannych, 4 nie żyją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.