Potężna erupcja wulkanu na Filipinach. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Potężna erupcja wulkanu na Filipinach. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób
Fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
PAP / tk

Uważany za najbardziej aktywny na Filipinach wulkan Mayon wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Już w ubiegłym tygodniu z powodu przewidywanej erupcji władze ewakuowały ponad 12,6 tys. osób, głównie rodzin rolniczych, które żyją w promieniu sześciu kilometrów od krateru.

W poniedziałek lawa dalej spływa po zboczach Mayonu, leżącego we wschodniej prowincji Albay. Tysiące osób pozostały w strefie stałego zagrożenia u podnóża wulkanu - jest to miejsce, w którym filipińskie władze zabroniły osiedlania się, jednak kolejne pokolenia Filipińczyków mieszkają tam i uprawiają rolę. Władze i mieszkańcy wsi przeganiali w niedzielę bydło z zagrożonych gospodarstw na tymczasowe pastwiska w bezpiecznej odległości od wulkanu.

DEON.PL POLECA
Jeśli erupcja stanie się gwałtowna, strefa wysokiego ryzyka zostanie rozszerzona - powiedział agencji AP Teresito Bacolcol, dyrektor Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii. "To, co teraz obserwujemy, to erupcja lawowa" - stwierdził Bacolcol, zapewniając, że jego instytut śledzi rozwój sytuacji.

Wulkan popularną atrakcją turystyczną

W niedzielę wieczorem ludzie w pośpiechu wychodzili z restauracji i barów w nadmorskim mieście Legazpi, stolicy prowincji Albay, leżącym około 14 km od Mayonu, aby obserwować erupcję. Wielu z nich robiło zdjęcia wulkanowi, który jest popularną atrakcją turystyczną - pisze Associated Press.

W Albay wprowadzono w piątek stan wyjątkowy, aby umożliwić szybką dystrybucję pomocy na wypadek poważnej erupcji. Na razie oceniono ją na poziomie 3. Najwyższy alarm - 5, oznaczałby, że trwa gwałtowny wybuch, pojawiają się materiały piroklastyczne, czyli popioły, pyły, bloki wulkaniczne.

Mayon to jeden z 24 aktywnych wulkanów na Filipinach. Ostatnio wybuchł gwałtownie w 2018 roku, doprowadzając do ewakuacji dziesiątek tysięcy okolicznych mieszkańców. W 1814 roku w wyniku erupcji Mayonu pod lawą znalazły się całe wioski, a ponad 1000 osób zginęło.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Potężna erupcja wulkanu na Filipinach. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.