Film o życiu w klasztorach zamkniętych w polskich kinach. To hipnotyzująca podróż do enklaw ciszy i modlitwy

Film o życiu w klasztorach zamkniętych w polskich kinach. To hipnotyzująca podróż do enklaw ciszy i modlitwy
Fot. Rafael Film / YouTube
KAI / pk

Od ubiegłego weekendu polscy widzowie mogą zobaczyć nowe dzieło przedstawiające tajemnice codziennego życia dwunastu klasztorów zamkniętych. Dystrybutorem hiszpańskiego filmu "Wolni. Podróż do wnętrza" jest krakowski Rafael Film.

Film odsłaniający kulisy życia kontemplacyjnego stanowi dzieło klimatyczne, wyciszające i dające wytchnienie. Jednocześnie to zaproszenie do doświadczenia pięknego i kojącego przeżycia oraz zastanowienia się nad tym, jak odszukać siebie. Całość tworzą sielskie obrazy przyrody, codziennej pracy, szukania sensu oraz prawdziwej radości i wolności.

DEON.PL POLECA

- Tworząc jedną z kampanii reklamowych cztery dni mieszkałem z mnichami. Po powrocie zacząłem zagłębiać się w tematykę klasztornego, ukrytego życia - tak wyjątkowego i nieznanego w XXI wieku. Później usłyszałem jeszcze słowa papieża Franciszka, który mnichów i mniszki nazwał drogowskazami. To wszystko sprawiło, że powstał ten obraz, dzięki któremu, mam nadzieję, wiele osób odkryje prawdę o problemach codzienności wpływających na nas każdego dnia - mówi reżyser filmu, Santos Blanco.

"Wolni. Podróż do wnętrza" to opowieść o tych, którzy porzucili wszystko, by pójść za Jezusem

Twórcy filmu, dzięki szczególnym okolicznościom otrzymali dostęp do dwunastu zamkniętych na co dzień klasztorów. - Żaden dokumentalista wcześniej nie miał możliwości tak blisko i dogłębnie przyjrzeć się kontemplacyjnemu życiu mniszek i mnichów i wysłuchać tak szczerych świadectw ich życia. To spotkanie świata powołanych ze światem tęskniącym za Bogiem. To film o tym, co najważniejsze - podkreśla Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.

"Wolni. Podróż do wnętrza" to przepiękna opowieść o tych, którzy rozpoznali wezwanie Jezusa i porzucili wszystko, by pójść za Nim. Bohaterowie filmu uznali prymat Boga nad wszystkim i nad wszystkimi, także najbliższymi wierząc jednak, że poprzez służbę Bogu będą służyć także tym, których kochają.

- Niektórzy podążą ich śladami, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiedzą. Ale także pozostali powinni ich poznać i docenić, a nade wszystko zainspirować się ich wolnością. W świecie, w którym wydaje się, że wszystko wolno i śmiało eksponowane są najskrytsze zakamarki umysłu, ciała i duszy, warto odwrócić kierunek zwiedzania i zaprosić w podróż do wnętrza - wskazuje dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Hipnotyzująca podróż do enklaw ciszy i modlitwy

Nie da się ukryć, że "Wolni. Podróż do wnętrza" zabiera widza w hipnotyzującą podróż do enklaw ciszy i modlitwy, ale nade wszystko w podróż do wnętrza ludzkiej duszy. - To jest film, który wprowadza publiczność w przestrzeń wewnętrznego szczęścia i wolności. To dzieło, po którym po prostu chce się żyć - ocenia s. Gaudia Skass ISMM, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Szczegółowe informacje o filmie "Wolni. Podróż do wnętrza" dostępne są na stronie www.rafaelfilm.pl. Listę kin można natomiast znaleźć na bilety.rafaelfilm.pl. Dodatkowo sieć Multikino w najbliższą niedzielę, 9 czerwca o godzinie 15:00, wyświetli opisywany film w każdym ze swoich kin. Takie wydarzenie z sensem "Wolni. Podróż do wnętrza" na 15 czerwca potwierdziła również sieć kin Helios.

- Zachęcamy, by organizować się grupy i w lokalnym kinie zamawiać seanse grupowe. W związku z ogromnym zainteresowaniem tym filmem pracujemy nad zwiększeniem listy kin. Wierzymy, że "Wolni. Podróż do wnętrza", tak jak kiedyś "Wielka cisza", zaskoczą kina zainteresowaniem widzów - podsumowuje Wręźlewicz.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Film o życiu w klasztorach zamkniętych w polskich kinach. To hipnotyzująca podróż do enklaw ciszy i modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.