Franciszek: Kościół katolicki pragnie pełnej jedności chrześcijan Wschodu i Zachodu

Franciszek: Kościół katolicki pragnie pełnej jedności chrześcijan Wschodu i Zachodu
Fot. Depositphotos
1 rok temu
KAI / pk

O niezłomnej woli Kościoła katolickiego, a także swej własnej, by kontynuować zaangażowanie na rzecz przywrócenia pełnej jedności między chrześcijanami Wschodu i Zachodu zapewnił Ojciec Święty patriarchę Bartłomieja I.

Papież skierował przesłanie z okazji święta patronalnego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, które duchowemu zwierzchnikowi całego prawosławia przekazała delegacja watykańska. Przewodniczy jej stojący na czele Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Uczestniczyła ona w Boskiej Liturgii w kościele św. Jerzego w siedzibie Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola w stambulskiej dzielnicy Fanar a wczoraj została przyjęta przez patriarchę Bartłomiejem w jego rezydencji.

W swoim przesłaniu Franciszek przypomniał, że w tym roku przypada czterdziesta rocznica ustanowienia Międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem prawosławnym. Jej prace zainaugurowali wspólnie patriarcha Dimitrios I i święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Fanarze z okazji święta św. Andrzeja. Zacytował wypowiedziane wówczas słowa swego poprzednika, który przy tej okazji stwierdził: „pytanie, które powinniśmy sobie zadać, nie dotyczy tego, czy możemy przywrócić pełnię jedności, ale czy mamy prawo trwać oddzieleni”. Papież podkreślił, że to pytanie stanowi wciąż wyzwanie dla obydwu Kościołów i wymaga, aby wszyscy wierni odpowiedzieli odnowioną postawą i postępowaniem.

„Dążenie do przywrócenia pełnej jedności między katolikami a prawosławnymi z pewnością nie ogranicza się do dialogu teologicznego, ale dokonuje się także innymi drogami życia kościelnego” – stwierdzi Ojciec Święty. Wskazał w tym kontekście na konieczność rozwijania postaw wzajemnego szacunku, wzajemnej modlitwy jedni za drugich a także wspólnej modlitwy jako bracia a także wspólnego głoszenia Dobrej Nowiny oraz spieszenia z posługą potrzebującym. „Kościół katolicki i prawosławny już wyruszyły w tę obiecującą drogę, o czym świadczą nasze wspólne inicjatywy. Ufam również, że w kontekście lokalnym wszyscy będziemy coraz bardziej umacniać codzienny dialog miłości i życia we wspólnych projektach duchowych, duszpasterskich, kulturalnych i charytatywnych” – napisał Franciszek.

Tradycja wysyłania przez papieża oficjalnej delegacji Kościoła katolickiego do Stambułu okazji święta św. Andrzeja (zwanego przez prawosławnych Pierwszym Powołanym) sięga r. 1969. Dwa lata wcześniej delegacja Patriarchatu Konstantynopola wzięła udział w obchodach święta patronalnego Kościoła w Rzymie – uroczystości św. Piotra i Pawła 29 czerwca. Od tamtego czasu wymiana delegacji odbywa się regularnie niemal co roku, przy czym kilkakrotnie na ich czele stali zwierzchnicy obu Kościołów: Jan Paweł II odwiedził Stambuł 30 listopada 1979 r., Benedykt XVI był tam w tym samym czasie w 2006 r. zaś Franciszek w 2014.

Natomiast do Rzymu przybywali od 1967 r. patriarchowie konstantynopolscy: Atenagoras, Dmitrios i Bartłomiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Franciszek: Kościół katolicki pragnie pełnej jedności chrześcijan Wschodu i Zachodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.