Franciszek mianował islamologa na przewodniczącego Papieskiej Rady. "Religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej"

Franciszek mianował islamologa na przewodniczącego Papieskiej Rady. "Religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Między religiami powinno w przyszłości bardziej chodzić o prawdziwe współżycie niż tylko o tolerancję. Podkreślił to na portalu internetowym "Vatican News" nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ángel Ayuso Guixot, który posiada dyplom islamisty i arabisty.

Hiszpański kombonianin uważa, że "życie w tolerancji to nie życie obok siebie, ale świadome życie z sobą". Jego zdaniem drugim wyzwaniem dla dialogu międzyreligijnego jest obrona życia przed terroryzmem, zwłaszcza w miejscach, gdzie wierni po prostu pragną czcić Boga, a zamiast tego są w sposób okrutny mordowani". Ojciec Święty mianował dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, hiszpańskiego kombonianina, bp Miguela Ángel Ayuso Guixot, MCCJ nowym jej przewodniczącym.

"Ponadto religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej, aby wprowadzać pokój na całym świecie", powiedział Ayuso. Zwrócił uwagę, że jest to główną intencją wspólnej deklaracji o "ludzkim braterstwie" ogłoszonej w Abu Zabi na początku lutego br. przez papieża Franciszka i wielkiego imama islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tayyeba. Należy spowodować, aby treść tego oświadczenia była bardziej znana i realizowana w praktyce.

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomniał też wypowiedź swego poprzednika, kard. Jean-Louisa Taurana, który mówił o "szoku ignorancji". Zmarły w lipcu 2018 r. wieloletni przewodniczący Rady określił w ten sposób szerzącą się ignorancję wielu wiernych dotyczącą wartości i treści ich własnej religii. Bp Ayuso Guixot powiedział, że także z tego powodu Światowa Rada Kościołów i Watykan przyjęli w ubiegłym tygodniu w Genewie wspólne oświadczenie na temat religijnego wychowania do pokoju.

Miguel Ángel Ayuso Guixot urodził się 17 czerwca 1952 r. w Sewilli. W 1980 r. złożył śluby wieczyste w zgromadzeniu misyjnym kombonianów. 20 września 1982 przyjął święcenia kapłańskie i przez dwadzieścia lat pracował duszpastersko w Egipcie i Sudanie.

Ukończył studia arabistyczne i islamistyczne - uzyskał kościelny licencjat na Papieskim Instytucie Studiów Arabskich i Islamistyki (1982) oraz doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie w Granadzie (2000). Od 1989 r. wykładał islamistykę najpierw w Chartumie, a następnie w Kairze i wreszcie na Papieskim Instytucie Studiów Arabskich i Islamistyki, którego w latach 2006-2012 był rektorem.

DEON.PL POLECA

30 czerwca 2012 został mianowany przez Benedykta XVI sekretarzem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 29 stycznia 2016 papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Luperciany. Sakry udzielił mu 19 marca 2016 osobiście Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Franciszek mianował islamologa na przewodniczącego Papieskiej Rady. "Religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.