Franciszek nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Franciszek nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
newsweek.pl / tvn24.pl / pk

Papież Franciszek został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla - podał dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Projektem PRIO Kristan Berg Harpviken.

Oprócz papieża do nagrody zostali wytypowani: walcząca o prawo edukacji Pakistanka Malala Yousawzai, Amerykanin Edward Snowden, który przyczynił się do zmiany świadomości publicznej na temat nadzoru, pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga i walczący o prawa kobiet ginekolog Denis Mukwege oraz rosyjska "Nowaja Gazeta". Ta ostatnia miałby zostać uhonorowana za kwestionowanie politycznych wydarzeń w Rosji.

Jeśli papież Franciszek rzeczywiście otrzyma prestiżową nagrodę, będzie to prawdopodobnie uhonorowaniem jego walki z ubóstwem oraz za wsparcie jakie okazał uchodźcom. Według Anny Ek ze szwedzkiej organizacji działającej na rzecz pokoju, wiele wskazuje na to, że Pokojowa Nagroda Nobla trafi w tym roku właśnie do osoby albo organizacji walczącej na rzecz uchodźców.

W 2015 roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono łącznie 270 kandydatur. Wśród nich znalazło się 205 osób i 68 organizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.