RŚA: Biskupi obawiają się o los wizyty papieża

RŚA: Biskupi obawiają się o los wizyty papieża
(fot. EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / slo

Kościół katolicki w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA), obawia się, że papież Franciszek może odwołać planowaną na listopad br. wizytę w tym kraju.

Od końca września, na skutek konfliktów zbrojnych w stolicy kraju, Bangi, zginęło ponad 30 osób, a setki zostało rannych. Według pracownika organizacji pozarządowej żołnierze ONZ-owskich "błękitnych hełmów" zastrzelili co najmniej trzech demonstrantów w pobliżu pałacu prezydenckiego, a co najmniej siedem osób zostało rannych, gdy żołnierze otworzyli ogień do demonstrantów.

Pierwsza wizyta papieża Franciszka na kontynencie afrykańskim zaplanowana jest na 25-30 listopada. Dwa ostatnie dni ma spędzić w RŚA, kraju niepodległym od 1960 roku.

Arcybiskup Bangi, Dieudonné Nzapalainga, mówi, że jest to "miasto umarłych". "Na ulicach widać niewiele aut, za to wiele barykad. Sam musiałem je pokonywać, aby dotrzeć do uchodźców i przyjąć tych, którzy wszystko stracili. Wielu ludzi ukryło się w parafiach, wielu uciekło z miasta. Odnosi się wrażenie, że jest się w centrum działań wojennych", powiedział hierarcha w rozmowie z Radiem Watykańskim. Nie potrafi wyjaśnić, dlaczego doszło do tej sytuacji. W każdym razie w ostatnim czasie zbyt często dochodziło do linczu i to z pewnością wyzwoliło obecną spiralę przemocy.

W tej sytuacji obserwatorzy krajowi i zagraniczni uważają, że zaplanowane na 18 października wybory nie mają sensu. Podobnego zdania jest wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów, bp Nestor-Désiré Nongo-Aziagbia z diecezji Bossangoa. Również i on obawia się, czy wizyta papieża w jego kraju dojdzie do skutku.

Po ustąpieniu Michela Djotodji, w styczniu 2014 roku tymczasowym prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej została wybrana Cathérine Samba-Panza. Od sierpnia ub. roku premierem kraju jest po raz pierwszy muzułmanin, Mahamat Kamoun.

Ok. 50 procent spośród 4,8 miliona mieszkańców Republiki stanowią chrześcijanie, w tym po połowie katolicy i protestanci. W archidiecezji Bangi i ośmiu diecezjach żyje ok. 1,5 mln katolików. Wyznawcy islamu stanowią ponad 10 proc. mieszkańców, ale ich liczba stopniowo rośnie.

Obok RŚA papież zamierza odwiedzić pod koniec listopada również Kenię i Ugandę . Będzie to 11 podróż zagraniczna Franciszka, a jej oficjalny program poznamy wkrótce. Kenię i RŚA odwiedził w 1985 r. papież Jan Paweł II, a w 1993 r. - Ugandę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RŚA: Biskupi obawiają się o los wizyty papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.