Franciszek rozpoczął nową fazę pontyfikatu. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi

Franciszek rozpoczął nową fazę pontyfikatu. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi
Franciszek rozpoczął nową fazę pontyfikatu (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
PAP / tk

Papież Franciszek, który wrócił do Watykanu po pięciu tygodniach hospitalizacji spowodowanej ciężkim obustronnym zapaleniem płuc, rozpoczął w niedzielę okres rekonwalescencji. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, potrwa on co najmniej dwa miesiące. Dalsze plany na nadchodzące tygodnie i miesiące będą uzależnione od tempa jego powrotu do zdrowia.

  • Papież Franciszek rozpoczął rekonwalescencję po ciężkim zapaleniu płuc, która potrwa co najmniej dwa miesiące.
  • W związku z osłabieniem i leczeniem przekazał część obowiązków sekretarzowi stanu, a jego udział w najbliższych wydarzeniach pozostaje niepewny.
  • Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu, której kształt zależy od tempa powrotu papieża do zdrowia.

Kiedy w niedzielne południe 88-letni papież po raz pierwszy od początku hospitalizacji pokazał się wiernym pozdrawiając ich z balkonu Polikliniki Gemelli można było dostrzec zarówno jego zadowolenie z kontaktu z ludźmi i pokonania ciężkiego stanu zapalnego, jak i wyraźne zmęczenie chorobą. Mówił z trudem.

DEON.PL POLECA

W drodze do Watykanu w samochodzie papież miał kaniulę nosową, co oznacza, że dalej potrzebuje wsparcia w formie tlenoterapii. Tak też będzie w Domu Świętej Marty, do którego wrócił po 37 dniach.

Rekonwalescencja papieża Franciszka

Jak zaznaczyli lekarze, Franciszek będzie kontynuował terapię farmakologiczną, a także fizjoterapię oddechową i motoryczną. Zalecili także odpoczynek oraz to, aby w czasie rekonwalescencji unikał wysiłku i kontaktów z dużymi grupami. W obecnej fazie stopniowego powrotu do zdrowia papież nie może narażać się na następny kontakt z wirusami.

Szef zespołu medycznego opiekującego się papieżem w Poliklinice Gemelii, profesor Sergio Alfieri powiedział w sobotę, że był on "wzorcowym pacjentem".

Jak się zauważa, aby móc odzyskać siły i wznowić aktywność - choć zapewne w innej, mniej intensywnej formie niż wcześniej - Franciszek musi dalej przestrzegać zaleceń. Jego współpracownicy z Watykanu już wcześniej wyrażali obawy, że gdy wróci do domu, zechce wrócić do pracy zapominając o tym, że musi się oszczędzać.

Papież przekazał swoje obowiązki sekretarzowi stanu

Na razie w papieskiej agendzie nie ma żadnych spotkań i wydarzeń z jego udziałem w związku z trwającym Rokiem Świętym. Część obowiązków, należących dotąd do papieża, przede wszystkim audiencje dla szefów państw i rządów, przejął tymczasowo watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Nieoficjalnie wiadomo, że Franciszek nie weźmie udziału w najbliższym wydarzeniu Roku Świętego, czyli w Jubileuszu kapłanów ustanowionych Misjonarzami Miłosierdzia, który odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia. Do jego uczestników wystosuje przesłanie.

Pod znakiem zapytania stoi także to, czy papież przyjmie na audiencji brytyjską parę królewską. Król Karol III i królowa Kamila mają odwiedzić Watykan 8 kwietnia.

Niepewny udział Franciszka w obchodach Wielkiego Tygodnia

Kolejną niewiadomą są uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Wiele wskazuje na to, że przewodniczyć im będą kardynałowie, wyznaczeni przez Franciszka. Być może natomiast udzieli on błogosławieństwa Urbi et Orbi wiernym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 20 kwietnia.

Trzeba również poczekać na wyniki rekonwalescencji papieża i ewentualną dalszą poprawę jego stanu przed jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Świętego, czyli kanonizacją błogosławionego włoskiego nastolatka o polskich korzeniach Carlo Acutisa, zapowiedzianą na 27 kwietnia. Na tę uroczystość, która odbędzie się w ramach Jubileuszu Młodzieży Szkolnej, już zapisało się ponad 100 tysięcy osób.

Nie wiadomo, czy pod koniec maja Franciszek będzie mógł udać się do Turcji, co wcześniej planował.

Nowy etap pontyfikatu papieża

To, co pewne, to wraz z powrotem papieża do Watykanu rozpoczyna się nowy etap pontyfikatu na początku jego 13. roku. Jego forma musi zostać dopiero nakreślona w zależności od tego, co Franciszek będzie w stanie robić i czy odzyska pełną zdolność komunikowania po obecnych problemach z mówieniem.

Pracując w szpitalu w minionych tygodniach i podejmując wiele decyzji, także w sprawie nominacji, pokazał wyraźnie, że dalej trzyma stery.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Franciszek rozpoczął nową fazę pontyfikatu. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.