Franciszek zmieni przepisy Benedykta XVI ws. mszy trydenckiej? Powstaje nowy dokument

Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Będą ograniczenia w sprawowaniu mszy łacińskiej? Watykanista Edward Pentin, powołując się na blog Messa in Latino informuje, że we wtorek powstał "trzeci projekt tekstu", który "zawiera ograniczenia dotyczące odprawiania przez duchownych katolickich mszy świętej w formie nadzwyczajnej".

Przygotowywany jest nowy dokument Watykanu, który ograniczy odprawianie Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, znanej jako tradycyjna msza łacińska.

Powołując się na wspomniany włoski blog Pentin cytuje głosy, jakoby papież Franciszek powiedział o tym biskupom włoskim w poniedziałek, podczas inauguracji 74. Zgromadzenia Plenarnego Włoskiej Konferencji Biskupów. Dokument ten miałby zmienić postanowienia Benedykta XVI zawartego w liście apostolskim Summorum Pontificum z 2007 roku, który uczynił formę nadzwyczajną powszechnie dostępną. Duchowni musieliby ponownie uzyskiwać uprzednie zezwolenie episkopatu lub nawet Stolicy Apostolskiej na odprawianie Mszy św. w formie nadzwyczajnej, tak jak to miało miejsce przed 2007 r., chociaż te wspólnoty, które już odprawiają mszę świętą. w rycie trydenckim będą mogły to nadal czynić. O tych planach poinformował wczoraj także włoski dziennik "Il Giornale".

DEON.PL POLECA

W ubiegłym roku Kongregacja Nauki Wiary wysłała list do przewodniczących konferencji biskupich na całym świecie z prośbą o rozprowadzenie dziewięciopunktowego kwestionariusza na temat stosowania zasad zawartych w liście apostolskim Summorum Pontificum.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek zmieni przepisy Benedykta XVI ws. mszy trydenckiej? Powstaje nowy dokument
Komentarze (5)
GB
~Grzegorz Biskupski
2 czerwca 2021, 02:45
Brawo papież. Dopuszczenie tego rytu miało na celu powrót Levebrystów na łono kościoła. Ale tak się nie stało, a nawet potraktowali to oni jako słabość Stolicy Świętej. Ciekawe, że Trydent jest dla nich największym objawieniem. Po nim nie ma już nic. Nie było żadnych innych Soborów. I to wskazuje na bardzo negatywne skutki tego Soboru Średniowiecznego. Uważam ten Sobór za rygorystyczny, nie przystający do współczesnych czasów. Wielu zauroczonych tym rytem nawet nie wie, że nie przewidywał on np. żadnego chrztu w czasie mszy św. Chrzest odbywał się w .. zakrystii. To było śmieszne jak przy mnie do parafii przyszli ludzie prosząc o "mszę trydencką" z chrztem ich dziecka. Ale mieli nietęgie miny jak się okazało, że w tym rycie nie ma chrztu w czasie mszy św. I tak wielu "zauroczonych" nawet nie wie co się modli, bo nie zna łaciny. Księżna już jej nie znają. Proszę sobie powiedzieć "Ojcze Nasz" i "Credo" po łacinie. Dzisiaj to ten ryt to tylko pusta forma bez uczestnictwa ludzi.
DS
Dariusz Sandecki
29 maja 2021, 16:03
oprócz Złego komu jeszcze przeszkadza łaciński ryt ?!?
MG
~Mirek G
29 maja 2021, 14:32
Mam nadzieję, że to nieprawda... stoję raczej z boku tego sporu, ale kocham Mszę Świętą w jej nadzwyczajnej formie, kocham moich braci obdarzonych charyzmatem umiłowania Tradycji, kocham moich braci obdarzonych charyzmatami Odnowy, kocham mojego Papieża Franciszka, i kocham mój Kościół. Nie chciałbym, by taka decyzja stała się przyczynkiem do podtrzymania i eskalacji tej niepotrzebnej i bezsensownej nawalanki.
JW
~Jarosław W
29 maja 2021, 12:27
Bo milosierdzie jest dla wszystkich. Oprocz tradycjonalistow
HS
~H S.
30 maja 2021, 11:58
Mnie nie przeszkadza, ale ja chodzić na nią nie będę. Kocham Mszę Świętą w naszym ojczystym języku, długo na nią czekałam i ciągle pytałam będąc dzieckiem, kiedy się ksiądz do nas odwróci i będziemy go rozumieć, doczekałam sie i z tego się najbardziej cieszę. Wszystko jest zrozumiałe i można w pełni w niej uczestniczyć, i odpowiadać Jezusowi na wezwania w modlitwach.