Franciszek zmieni przepisy Benedykta XVI ws. mszy trydenckiej? Powstaje nowy dokument

Franciszek zmieni przepisy Benedykta XVI ws. mszy trydenckiej? Powstaje nowy dokument
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Będą ograniczenia w sprawowaniu mszy łacińskiej? Watykanista Edward Pentin, powołując się na blog Messa in Latino informuje, że we wtorek powstał "trzeci projekt tekstu", który "zawiera ograniczenia dotyczące odprawiania przez duchownych katolickich mszy świętej w formie nadzwyczajnej".

Przygotowywany jest nowy dokument Watykanu, który ograniczy odprawianie Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, znanej jako tradycyjna msza łacińska.

Powołując się na wspomniany włoski blog Pentin cytuje głosy, jakoby papież Franciszek powiedział o tym biskupom włoskim w poniedziałek, podczas inauguracji 74. Zgromadzenia Plenarnego Włoskiej Konferencji Biskupów. Dokument ten miałby zmienić postanowienia Benedykta XVI zawartego w liście apostolskim Summorum Pontificum z 2007 roku, który uczynił formę nadzwyczajną powszechnie dostępną. Duchowni musieliby ponownie uzyskiwać uprzednie zezwolenie episkopatu lub nawet Stolicy Apostolskiej na odprawianie Mszy św. w formie nadzwyczajnej, tak jak to miało miejsce przed 2007 r., chociaż te wspólnoty, które już odprawiają mszę świętą. w rycie trydenckim będą mogły to nadal czynić. O tych planach poinformował wczoraj także włoski dziennik "Il Giornale".

 

W ubiegłym roku Kongregacja Nauki Wiary wysłała list do przewodniczących konferencji biskupich na całym świecie z prośbą o rozprowadzenie dziewięciopunktowego kwestionariusza na temat stosowania zasad zawartych w liście apostolskim Summorum Pontificum.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Franciszek zmieni przepisy Benedykta XVI ws. mszy trydenckiej? Powstaje nowy dokument
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.