Franciszkanie razem ze strajkującą młodzieżą. Zakon wsparł ogólnoświatowy protest

Franciszkanie razem ze strajkującą młodzieżą. Zakon wsparł ogólnoświatowy protest
(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
ofm.org / Karol Kleczka

Na międzynarowowej stronie internetowej Zakonu Braci Mniejszych ukazał się wpis, w którym franciszkanie jednoznacznie deklarują wsparcie dla światowego strajku szkolnego dla klimatu.

"Oto dziewczyna za Szwecji. Nazywa się Greta Thunberg. Ma 16 lat. Rozpoczęła samodzielny protest znany jako szkolny strajk dla klimatu (…). Ilu polityków wsłucha się w jej głos?" - pytają franciszkanie na głównej stronie internetowej zgromadzenia.

"Wygląda na to, że młodzi całego świata wsłuchali się w jej gniewny, lecz szczery głos, podczas gdy dorośli ignorowali go i obojętni na krzyk Ziemi, krzyk ubogich, kontynuują swoje interesy tak jak dotychczas" - piszą we wpisie poświęconemu globalnemu strajkowi ekologicznemu. Do protestu młodzieży przyłączyli się także bracia mniejsi w USA, w Gwatemali czy w Rzymie.

Franciszkanie razem ze strajkującą młodzieżą. Zakon wsparł ogólnoświatowy protest - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

(fot. ofm.org)

"Czy jako franciszkanie potrafimy przyjąć głos Grety, tej prorokini XXI wieku, tak jak przesłanie Ukrzyżowanego w małej kaplicy w San Damiano? Czy jako franciszkanie potrafimy wyznać grzech ekologicznej obojętności i zaangażować się w nawrócenie środowiskowe? Jeśli tego nie uczyniliśmy i nie uczynimy, to jaki sens ma nasza duchowość? Jaki sens ma Ewangelia, którą głosimy?" - pytają autorzy tekstu, którego całość można przeczytać tutaj.

Stanisław Jaromi OFMConv: niszcząc przyrodę niszczymy samych siebie [WYWIAD] >>

Strajk "Młodzież dla zmiany klimatu" przyciągnął w ostatni piątek setki tysięcy młodych ludzi w 30 krajach na świecie. Młodzieżowe Strajki Klimatyczne odbyły się m.in. w Katowicach, Gdańsku i w Warszawie, a w całym kraju zaplanowano aż 115 strajków. Warszawski protest zgromadził 3 tysiące osób. Młodzież domaga się podjęcia pilnych kroków w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Franciszkanie razem ze strajkującą młodzieżą. Zakon wsparł ogólnoświatowy protest
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.