Francja: 117 nowych kapłanów. Mniejsza liczba niż przed rokiem

Francja: 117 nowych kapłanów. Mniejsza liczba niż przed rokiem
Fot. Sarah Noltner / unsplash.com
Krzysztof Bronk / vaticannews.va / tk

Kościół we Francji zyska w tym roku 117 nowych kapłanów. Większość święceń miała miejsce w ubiegłą niedzielę. Liczba neoprezbiterów utrzymuje się w tym kraju na stałym niskim poziomie.

Nowych księży diecezjalnych jest 72, zakonnych 21, natomiast 22 należy do ruchów, wspólnot czy stowarzyszeń życia apostolskiego. 6 kapłanów zostało wyświęconych do sprawowania liturgii w starym rycie rzymskim.

Wśród diecezji tradycyjnie najwięcej neoprezbiterów ma Paryż (10), pięciu niewielka diecezja Vannes, a czterech prymasowski Lyon. W zakonach najwięcej święceń, po pięć, jest u dominikanów i we Wspólnocie św. Jana. Natomiast wśród wspólnot i stowarzyszeń wyróżnia się, jak w poprzednich latach, tradycjonalistyczna Wspólnota św. Marcina, która ma 14 neoprezbiterów oraz wspólnota Chemin Neuf z 4 wyświęconymi. Nowi prezbiterzy do posługi w starym rycie należą do Bractwa św. Piotra oraz Instytutu Chrystusa Króla (w obu po trzech).

Statystyki podane przez Episkopat Francji zawierają też całkowitą liczbę święceń, obejmującą również neoprezbiterów z innych krajów. Jest ich w sumie 122. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 130.

Na mniejszą w tym roku liczbę święceń ma też wpływ decyzja Watykanu, który 6 czerwca zablokował święcenia w seminarium diecezji Fréjus-Toulon. Statystyki te nie obejmują natomiast 6 francuskich neoprezbiterów wyświęconych w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X, którego relacje ze Stolicą Apostolską nadal nie są w pełni uregulowane.

Źródło: Krzysztof Bronk / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Francja: 117 nowych kapłanów. Mniejsza liczba niż przed rokiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.