Coraz mniej kleryków w seminariach. Formację do kapłaństwa rozpoczęło 20 proc. mężczyzn mniej, niż rok wcześniej

Coraz mniej kleryków w seminariach. Formację do kapłaństwa rozpoczęło 20 proc. mężczyzn mniej, niż rok wcześniej
fot. Saint John's Seminary / Unsplash
PAP / pk

W Kościele katolickim IV niedziela wielkanocna obchodzona jest jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Formację do kapłaństwa w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęło w Polsce 356 kandydatów, czyli ok. 20 proc. mniej, niż rok wcześniej. Łącznie do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowuje się w Polsce 2 177 alumnów.

W Kościele katolickim w Polsce IV niedziela wielkanocna, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku przeżywany on będzie pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa".

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, w bieżącym roku akademickim formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, podczas gdy rok wcześniej było ich 441. Oznacza to, że do seminariów zgłosiło się ok. 20 proc. mniej młodych mężczyzn. W seminariach diecezjalnych pierwszy rok studiów lub etap propedeutyczny (który prowadzi tylko część seminariów), rozpoczęło 242 kleryków, a w zakonach formację rozpoczęło 114 kandydatów - wynika ze statystyk powołaniowych.

Najwięcej kandydatów w Tarnowie i w Poznaniu

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminariów duchownych w Tarnowie i w Poznaniu - po 14 osób. Tyle samo kleryków na pierwszym roku jest w Opolu, ale są to kandydaci z dwóch diecezji - opolskiej i gliwickiej.

DEON.PL POLECA

Na kolejnym miejscu są Rzeszów - 12 kandydatów i Łódź - 11. Po 10 kandydatów zgłosiło się do seminariów w Gdańsku, Lublinie, w Warszawie i w Warszawie-Pradze (do każdego z tych dwóch stołecznych seminariów zgłosiło się po 10 osób).

Najmniej nowych powołań (po jednym lub dwóch kandydatach) zanotowano w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i w Zamościu-Lubaczowie.

Do trzech Wyższych Seminariów Duchownych - w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu - nikt się nie zgłosił.

Do Wyższego Seminarium Duchownego 35 plus w Łodzi, czyli przyjmującego kandydatów powyżej 35 lat, zgłosiło się 5 kandydatów z różnych diecezji. A do warszawskiego seminarium Redemptoris Mater - 6 kandydatów.

Formacja w zakonach

Jeśli chodzi o formację w zakonach, w roku akademickim 2021/2022 najwięcej kandydatów rozpoczęło formację u franciszkanów OFM (zakon Braci Mniejszych) - 18 kandydatów, którzy zgłosili się do czterech Wyższych Seminariów Zakonnych OFM (Kraków - 7, Antonianum - 4, Katowice-Panewniki - 4, Wronki - 3). Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie - 14 kandydatów. Na trzecim franciszkanie konwentualni - 10 kandydatów w dwóch seminariach: w Krakowie (4 kandydatów) i w Łodzi - (6 kandydatów).

Kolejne miejsce zajmują jezuici (z siedzibą seminarium w Warszawie, po połączeniu WSD krakowskiego z warszawskim) - 8 kandydatów, pallotyni - również 8, a salwatorianie - 7. Do Wyższych Seminariów Duchownych karmelitów bosych w Krakowie, misjonarzy św. Wincentego a Paulo zgłosiło się po 6 kandydatów.

Do furt 19 seminariów zakonnych nie zapukał nikt.

Z najnowszych danych wynika, że w Polsce żyje 1250 mniszek, w tym 1198 w klasztorach należących do konferencji klauzurowej. Wśród nich jest 1081 profesek wieczystych, 59 - profesek czasowych, 31 - nowicjuszek, 27 - postulantek, a 19 to aspirantki. Statystyczna mniszka w naszym kraju w r. 2021 miała 57 lat. W 2021 r. zmarło 30 sióstr.

Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce zrzesza 83 przełożonych klasztorów kontemplacyjnych, należących do 13 rodzin zakonnych. Są to: benedyktynki (9 domów), benedyktynki sakramentki (3), bernardynki (9), dominikanki (3), kamedułki (2), karmelitanki (28), klaryski kapucynki (6), klaryski (7), klaryski od wieczystej adoracji (8), norbertanki (2), redemptorystki (1), wizytki (4), anuncjatki (1).

Z danych przekazanych przez Konferencję Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce wynika, że w ostatnich pięciu latach liczba mniszek zmniejszyła się o 83. W 2017 r. było 1281 sióstr, w 2021 r. - 1198. Najwięcej ubyło profesek wieczystych - 68. W 2017 było ich 1149, a w 2021 r. - 1081. W nowicjacie w 2017 r. było 47 kobiet, a w 2021 - 31.

Według danych Konferencji Episkopatu Polski, w kraju jest 105 czynnych zgromadzeń zakonnych, w których jest 16 tys. 307 sióstr. W 2020 r. w kraju było ok. 20 tys. zakonnic.

Z 16 tys. 307 sióstr w Polsce jest dziś 15 tys. 601 profesek wieczystych, 479 profesek czasowych, 131 nowicjuszek i 96 postulantek.

Poza krajem pracuje 1 tys. 845 zakonnic, w tym na misjach jest 532 sióstr, a 287 zakonnic na Wschodzie.

Z danym statystycznych wynika, że w Polsce jest 365 dziewic konsekrowanych (indywidulana forma życia konsekrowanego) Najwięcej jest w archidiecezji krakowskiej - 54. Na drugim miejscu jest archidiecezja warszawska mająca 32 dziewic, zaś trzecie miejsce zajmuje archidiecezja gdańska - 29. Natomiast po jednej mają diecezje: drohiczyńska, gnieźnieńska, włocławska, oraz zamojsko-lubaczowska. Dwie dziewice konsekrowane są w diecezji legnickiej i siedleckiej, a po 3 - w diecezji toruńskiej i świdnickiej.

Do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich (KKIŚ) należy 30 instytutów i stowarzyszeń, do których należy 1024 osoby. Po ślubach wieczystych w instytutach jest obecnie 865 osób, 101 - po ślubach czasowych, a w formacji wstępnej 58.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS, zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Coraz mniej kleryków w seminariach. Formację do kapłaństwa rozpoczęło 20 proc. mężczyzn mniej, niż rok wcześniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.