Francja. Biskup sprzedaje swoją rezydencję, by wypłacić odszkodowania ofiarom pedofilii

Francja. Biskup sprzedaje swoją rezydencję, by wypłacić odszkodowania ofiarom pedofilii
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Ordynariusz francuskiej diecezji Créteil wystawił na sprzedaż swą biskupią rezydencję, by zdobyć środki na wypłatę odszkodowań dla ofiar pedofilii w Kościele. W komunikacie odczytanym 12 grudnia w kościołach bp Dominique Blanchet zapowiedział, że przeprowadzi się do skromniejszego mieszkania. Decyzja zapadła za zgodą rady ds. gospodarczych i kolegium konsultorów diecezji.

- Miesiąc temu biskupi na zgromadzeniu plenarnym w Lourdes przyjęli raport CIASE [Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele – KAI] i podjęli ważne decyzje w odpowiedzi na to, czego doświadczyły osoby będące ofiarami przemocy seksualnej w Kościele katolickim, kiedy były małoletnie – przypomniał hierarcha.

Jedną z decyzji było wypłacenie odszkodowań ofiarom. Raport CIASE zalecał, by pieniądze te nie pochodziły z ofiar wiernych, dlatego postanowiono wyprzedać, w razie potrzeby, majątek nieruchomy i ruchomy należący do Konferencji Biskupów Francji i do diecezji.

Z opublikowanego 5 października raportu CIASE wynika, że w latach 1950-2020 216 tys. osób padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice. Liczba ta wzrasta do 330 tys., jeśli uwzględni się osoby molestowane przez świeckich pracujących w instytucjach Kościoła katolickiego. W ciągu minionych 70 lat około 3 tys. kapłanów i zakonników dopuściło nadużyć seksualnych względem osób małoletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że sprawa ta dotyczy prawie 3 proc. kapłanów i zakonników.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Piotr Łabuda

Jak zauważa we wstępie biskup Andrzej Jeż, jednym z powodów kryzysu Kościoła we współczesnym świecie jest to, że jest on postrzegany przez wierzących niejako z zewnątrz – tworzą go biskupi, księża, osoby konsekrowane, brakuje natomiast...

Skomentuj artykuł

Francja. Biskup sprzedaje swoją rezydencję, by wypłacić odszkodowania ofiarom pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.