Francja: biskupi ze „zdumieniem i bólem” przyjęli wiadomość o postępowaniu J. Vaniera

Francja: biskupi ze „zdumieniem i bólem” przyjęli wiadomość o postępowaniu J. Vaniera
(fot. shutterstock.com)
1 rok temu
KAI / sz

Rada Stała Konferencji Biskupów Francji ogłosiła 22 lutego oświadczenie, wyrażające „zdumienie i ból” z powodu ujawnionych dziś wyników śledztwa przeprowadzonego przez organizację L’Arche Internationale w sprawie wieloletniego postępowania Jeana Vaniera z wieloma kobietami. Postawa ta, łącząca w sobie wpływ duchowy i wykorzystywanie seksualne, była następstwem relacji duchowej, jaką J. Vanier utrzymywał z o. Thomasem Philippem, dominikaninem i pod wpływem perwersyjnego nauczania tego drugiego – podkreślili hierarchowie.

Podziękowali kobietom – ofiarom Vaniera, które miały wewnętrzną odwagę mówienia o tym, czego doświadczyły. W imieniu całego episkopatu Francji zapewnili kobiety, które zostały w ten sposób wykorzystanie, o swym współczuciu, wyrażając przy tym zdecydowaną wolę działania, aby fakty te ujrzały światło dzienne. Ponownie zapewnili też o swym zaufaniu dla wspólnot Arki (L'Arche), to znaczy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, żyjących w prawdziwych relacjach wzajemnego poszanowania i pomocy wzajemnej.

Autorzy oświadczenia wyrażają swój szacunek dla kierownictwa Arki, które z powagą odniosło się do otrzymanych świadectw i które potrafiło podjąć niezbędne środki, aby przeprowadzić niezależne i pogłębione dochodzenie. Rada Stała dziękuje tym osobom za poinformowanie o jego wynikach.

Biskupi zwrócili uwagę, że śledztwo nie wykazało, aby osoby niepełnosprawne były ofiarami niewłaściwych czynów Jeana Vaniera. Powitali też z zadowoleniem prowadzone obecnie przez L’Arche Internationale prace nad ocenianiem procedur zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu i ochrony osób, narażonych lub nie.

Komunikat zapewnia, że Konferencja Biskupów „chętnie przyłączy się do CORREF [Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji], do Francuskiej Prowincji Zakonu Dominikańskiego oraz do Zgromadzenia Braci św. Jana w celu dalszych prac nad niezbędnym wyjaśnieniem sprawy o. Thomasa Philippe’a, dominikanina zmarłego w 1993, poważnie oskarżonego przez Rzym w 1956, a które to oskarżenia były coraz bardziej zapominane i lekceważone”.

Oświadczenie podpisali członkowie Rady Stałej episkopatu: przewodniczący – metropolita Reims abp Éric de Moulins-Beaufort, dwaj jego zastępcy – biskupi Dominique Blanchet z Belfort-Montbéliard i Olivier Leborgne z Amiens oraz 7 pozostałych arcybiskupów i biskupów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Francja: biskupi ze „zdumieniem i bólem” przyjęli wiadomość o postępowaniu J. Vaniera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.