Francja. Jean-François Six wydalony ze stanu duchownego

Francja. Jean-François Six wydalony ze stanu duchownego
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Jak poinformował katolicki portal internetowy La Croix, znany francuski teolog, głośny autor wielu publikacji ks. Jean-François Six, który został usunięty ze stanu duchownego na początku 2021 roku, został definitywnie skazany na wydalenie ze stanu duchownego. 93-letni teolog złożył odwołanie do Kolegium do Spraw Rozpatrywania Odwołań przy Kongregacji Nauki Wiary, które potwierdziło wyrok skazujący, obecnie już prawomocny. O molestowanie oskarżyło tego kapłana piętnaście kobiet.

Decyzja ta jest rezultatem procesu kanonicznego rozpoczętego jesienią 2019 r. Trybunał kościelny uznał Jeana-François Six winnym poważnych nadużyć seksualnych wobec osób, nad którymi sprawował opiekę duchową i moralną, i w konsekwencji skazał go na wydalenie ze stanu duchownego. Najstarsze fakty dotyczą końca lat 50. ubiegłego wieku, najnowsze z lat 90. Ofiarami są kobiety, z których wiele ma obecnie 80 i 90 lat.

Ks. Jean-François Six wydalony ze stanu duchownego

Minęło sporo lat, zanim poinformowały władze kościelne o doznanych nadużyciach. Po wstępnym zgłoszeniu w lutym 2019 r. arcybiskup Giraud, prałat „Mission de de France” natychmiast złożył pozew do prokuratora i kościelnego wymiaru sprawiedliwości. Z dniem 17 lipca 2019 roku Jean-François Six został decyzją biskupa wykluczony z wszelkiej posługi duszpasterskiej na czas dochodzenia.

Urodzony 11 lutego 1929 roku Jean-François Six Jean-François Six, uzyskał doktorat z literatury, teologii i religioznawstwa, jest absolwentem École Pratique des Hautes Études. Jest też członkiem Narodowej Komisji Praw Człowieka, prezesem założonego przez siebie w 1988 r. Narodowego Centrum Mediacji i dyrektorem Instytutu Kształcenia w zakresie Mediacji.

Jest też autorem licznych prac teologicznych, duchowych i biograficznych, zwłaszcza o św. Teresie z Lisieux i św. Karolu de Foucauld.

„Mission de France" jest prałaturą terytorialną. Prowadzona przez arcybiskupa Hervé Giraud, składa się z księży, diakonów i świeckich „ożywionych pasją życia Ewangelią w codziennym życiu zawodowym i rodzinnym".

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Francja. Jean-François Six wydalony ze stanu duchownego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.