Francja: Krzyż ze niszczonego w czasie wojny kościoła wróci na swoje miejsce

Francja: Krzyż ze niszczonego w czasie wojny kościoła wróci na swoje miejsce
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
PAP / pk

Krucyfiks z kościoła w Doingt-Flamicourt obróconego w perzynę podczas I wojny światowej wróci po stu latach na swoje dawne miejsce, poinformowała BBC.

W trakcie bitwy nad Sommą w 1916 roku, w której ponad milion żołnierzy oddało życie, zniszczeniu uległ i kościół, i całe leżące w regionie Hauts-de-France miasteczko Doingt.

- Jak się wydaje, właśnie wtedy krzyż został znaleziony w ruinach zburzonej świątyni i przekazany naszemu kościołowi - powiedziała wielebna Olwen Woolcock z parafii w Tinwell w Wielkiej Brytanii, dodając, że krzyż został najpewniej przywieziony przez uczestniczącego w bitwie nad Sommą kapelana, Parsona Hoosona, który w 1932 roku objął parafię w Tinwell.

Jude Dodkin, zajmująca się obecnie sprawami parafii w Tinwell, opowiada, że kiedy wierni przygotowywali się do obchodów stulecia zakończenia I wojny, pastor zapytała, czy w kościele nie ma żadnych pamiątek z tego okresu. - Zaproponowaliśmy krucyfiks przywieziony z Doingt. A wtedy uczestniczący w zebraniu nastolatek zapytał "a czy nie powinniśmy go oddać?" - opowiada Dodkin.

DEON.PL POLECA

Mieszkańcy Tinwell byli bardzo zaskoczeni, kiedy okazało się, że francuskie miasteczko zostało odbudowane, a mieszkańcy Doingt - że krucyfiks przetrwał i zostanie im zwrócony w czerwcu.

Zdaniem wielebnej Woolcock zwrot krucyfiksu będzie ostatnią częścią układanki odbudowy.

Hubert Boizard z lokalnej grupy miłośników historii Memoire de Doingt-Flamicourt bardzo cieszy się z zapowiadanego zwrotu. - Dobrze będzie spotkać się z angielskimi przyjaciółmi i wspomnieć czasy, w których ich kraj bronił Francji i wolności - powiedział.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja: Krzyż ze niszczonego w czasie wojny kościoła wróci na swoje miejsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.