Prawo do dobrowolnej aborcji znajdzie się w konstytucji? Prezydent Macron zapowiedział nową ustawę

Prawo do dobrowolnej aborcji znajdzie się w konstytucji? Prezydent Macron zapowiedział nową ustawę
Fot. Alexander Raths / Depositphotos.com
PAP / mł

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w środę przedstawienie w najbliższym czasie projektu ustawy, który ma na celu wpisanie prawa do dobrowolnego przerywania ciąży do francuskiej konstytucji.

Macron ogłosił to podczas uroczystości zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Prezydent składał hołd zmarłej w 2020 roku w wieku 93 lat Gisele Halimi, prawniczce i feministce, która odegrała kluczową rolę w depenalizacji aborcji we Francji. „Postępy poczynione w debatach parlamentarnych umożliwią, mam nadzieję, włączenie tej wolności do naszej konstytucji jako części projektu jej rewizji, który zostanie przygotowany w najbliższych miesiącach” – powiedział Macron.

Zdominowany przez prawicę Senat przegłosował 1 lutego zapisanie w konstytucji „wolności kobiet” do uciekania się do aborcji, co omija faworyzowane przez lewicę pojęcie „prawa”, ale które mimo to zostało okrzyknięte „dużym postępem” – pisze AFP. Jeden z synów Halimi nie uczestniczył w uroczystościach, ponieważ odbywały się one podczas protestów przeciwko reformie emerytalnej, której sprzeciwiała się jego matka. W 1972 roku podczas głośnego procesu Gisele Halimi uzyskała uniewinnienie nieletniej ściganej za aborcję po gwałcie, torując drogę do depenalizacji przerywania ciąży we Francji.

PAP / mł

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Prawo do dobrowolnej aborcji znajdzie się w konstytucji? Prezydent Macron zapowiedział nową ustawę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.