Francja: Na dachu katedry Notre Dame w Paryżu pojawiła się iglica

Francja: Na dachu katedry Notre Dame w Paryżu pojawiła się iglica
Fot. Sebastien / unsplash.com / Twitter.com
PAP / tk

Rekonstruktorzy katedry Notre Dame w Paryżu, zniszczonej w pożarze w 2019 roku, zamontowali we wtorek iglicę na dachu świątyni. W najbliższych dniach iglica ma zostać pokryta dekoracjami.

Konstrukcja 96-metrowej iglicy z litego dębu zostanie ukończona w grudniu. Swój pierwotny kształt iglica, którą w XIX w. zaprojektował architekt Eugene Emmanuel Viollet-le-Duc, odzyska przed świętami Bożego Narodzenia. Na razie nowa konstrukcja, identyczna z pierwowzorem, pokryta jest rusztowaniami.

Na iglicę powróci 16 posągów, przechowywanych obecnie w muzeum Cite de l'Architecture et du Patrimoine, a także kogucik. Są to elementy uratowane z pożaru, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku i doprowadził do zawalenia się iglicy.

Jak powiadomili rekonstruktorzy, "montaż szkieletów nawy i chóru katedry – które również zawaliły się w pożarze – zakończy się na początku 2024 roku i wówczas będzie można rozpocząć także montaż pokrycia dachowego".

DEON.PL POLECA

Jeśli chodzi o renowację wnętrz, "kończymy czyszczenie ścian, dekoracji malarskich i sklepień (o łącznej powierzchni 42 tys. metrów kwadratowych). Stopniowo demontowane są też rusztowania" – dodali rekonstruktorzy.

W katedrze należy umieścić nowe elementy liturgiczne w kolorze ciemnego brązu, a także 1,5 tys. ażurowych krzeseł z litego dębu, które zostaną tam dostarczone w ostatnim kwartale 2024 roku.

Ponowne otwarcie Notre Dame zaplanowano na 8 grudnia 2024 roku, po letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Datę tę potwierdził pod koniec sierpnia prezydent Emmanuel Macron. Przed pożarem katedra Notre Dame de Paris co roku gościła średnio 12 mln turystów. Odbyło się w niej 2,5 tys. nabożeństw i 150 koncertów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Atanazy Wielki

On jest Głową Ciała – Kościoła (Kol 1,18)

Kościół od początku swojego istnienia zmagał się z wyzwaniami, które nie straciły nic ze swej aktualności: obroną doktryny, relacją między władzą i odpowiedzialnością, etyką seksualną, obecnością modlitwy...

Skomentuj artykuł

Francja: Na dachu katedry Notre Dame w Paryżu pojawiła się iglica
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.