Francja: upamiętniono ofiary wykorzystywania seksualnego

Francja: upamiętniono ofiary wykorzystywania seksualnego
Fot. Wikipedia / Melvin Alvery, CC BY-SA 4.0
KAI /kb

W katedrze w Luçon w Wandei, w zachodniej Francji umieszczono tablicę poświęconą pokrzywdzonym. 14 marca ordynariusz diecezji bp François Jacolin odsłonił ją w obecności m.in. ponad 30 ofiar i ich rodzin.

Na tablicy umieszczono długi tekst informujący, że "księża dopuszczali się przemocy seksualnej wobec powierzonych im dzieci”. Z kolei "pasterzom kierującym diecezją Luçon zabrakło jasności umysłu, odwagi i poczucia sprawiedliwości w obliczu tych czynów, czym powiększali cierpienia maltretowanych dzieci i narażali inne dzieci na podobne ryzyko”.

Na tablicy znalazło się też wezwanie do kapłanów winnych przestępstw seksualnych do proszenia o przebaczenie i życia w pokucie.

Kilka dni wcześniej bp Jacolin wyjaśnił w rozmowie z agencją AFP, że to same ofiary prosiły go o takie symboliczne upamiętnienie. – Nie da się im nigdy w pełni zadośćuczynić – przyznał hierarcha. Według niego od lat 40. XX w. w diecezji było 65 ofiar przestępstw seksualnych duchownych, w tym 12 kobiet.

DEON.PL POLECA

"To pierwszy krok i bardzo mocny gest ze strony wandejskiej diecezji. Zadośćuczyniono nam na szczeblu lokalnym, ale oczekujemy, że zrobi to również Kościół we Francji i inni biskupi"– powiedział współzałożyciel kolektywu ofiar w Wandei Jean-Pierre Sautreau, wykorzystywany seksualnie w wieku 12 lat w niższym seminarium w Chavagnes-en-Paillers.

Inny były wychowanek tej kościelnej placówki edukacyjnej, 66-letni Michel dodał, że tablica upamiętnia każdą ofiarę jako taką, dzięki czemu każda z nich „może znowu spojrzeć w lustro i w oczy innych” ludzi.

Ten mąż i ojciec trojga dzieci podkreśla, że ofiary miały "złamane życie”. "Z powodu uzależnień nie miałem kariery zawodowej, jakiej pragnąłem i trudno było mi kochać, bo nie kochałem samego siebie"– dodał.

Dla 68-letniej Blandine Chaillou-Berthier, zgwałconej w wieku sześciu lat przez wuja-księdza, odsłonięcie tablicy w katedrze jest pierwszym etapem w odbudowaniu godności ofiar. "Prawda powinna być powiedziana i uznana "– podkreśliła.

Dwie podobne tablice zostały już wcześniej umieszczone na kościołach w Szwajcarii: w listopadzie 2019 r. w katedrze we Fryburgu, a w lutym 2020 r. w Monthey w kantonie Valais.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Danuta Piekarz

Jestem bowiem o was zazdrosny Boską zazdrością (2 Kor 11,2).

Zazdrość, pożądanie, chęć posiadania tego, czego dostać nie możemy – to uczucia towarzyszące ludziom od zawsze. Czy jednak istnieje „dobra” zazdrość skłaniająca do zdrowej rywalizacji,...

Skomentuj artykuł

Francja: upamiętniono ofiary wykorzystywania seksualnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.